Këshilla për një vagjinë të shëndetshme! Ja çka duhet të keni parasysh

By

Seksi, menstruacionet, shtatzënia dhe lindja. Trakti juaj riprodhues është një pjesë e fuqishme e trupit tuaj.

Ndërsa mund të shqetësoheni për mbajtjen e vagjinës tuaj të shëndetshme dhe të pastër, e vërteta është se nuk keni nevojë të bëni shumë.

Oluwatosin Goje, MD, shpjegon se si ta mbani vagjinën tuaj të shëndetshme dhe kur mund t’ju duhet të bëni një vizitë te gjinekologu juaj. “Vagjina juaj kërkon shumë pak kujdes, kështu që më pak është më shumë.”

Hani siç duhet, kontrolloni peshën tuaj dhe bëni ushtrime

“Kjo nuk është vetëm e mirë për të gjithë trupin tuaj; është mirë edhe për organet tuaja seksuale”, thotë doktoresha Goje.

Anasjelltas, kushtet kronike mund të vënë në rrezik organet tuaja gjenitale. Për shembull, diabeti i kontrolluar dobët rrit gjasat e kontraktimit të infeksioneve të majave dhe infeksioneve të traktit urinar (UTI).

Bëni kontrolle të rregullta

Qëndroni aktual me ekzaminimet shëndetësore dhe vizitoni gjinekologun tuaj për kujdes rutinë.

“Mos harroni se intervalet e ekzaminimit për testet e Pap-it ndryshojnë në bazë të moshës suaj dhe rezultateve të testit Pap-test”, thotë Dr. Goje. “Për individët më të rinj, vaksinimi HPV është veçanërisht i rëndësishëm për reduktimin e rrezikut të kancerit të qafës së mitrës.”

Përdorni prezervativë

Është shumë e rëndësishme të mbroheni nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme si herpesi, gonorrea, klamidia, sifilizi dhe HIV-i, si dhe nga çdo shtatzëni e paplanifikuar.

“Këmbëngulni të përdorni prezervativë me çdo partner të ri seksual”, thekson Dr. Goje.

Nëse partneri juaj ka një alergji ndaj lateksit, ka mundësi të tjera të disponueshme për prezervativët.

Përdorni vetëm ujë

Vagina është një organ që pastrohet vetë. Përdorimi i kimikateve të ashpër, peceta të paketuara paraprakisht ose larja mund të prishë procesin normal të tij. Nëse duhet, një sapun i butë është në rregull për organet gjenitale të jashtme.

Shumica e produkteve të tregtuara për t’ju ndihmuar të ndiheni ose të nuhasni më të pastër nuk mbështeten nga ndonjë provë shkencore dhe mund të çojnë në probleme të tjera.

“Nëse keni lëkurë veçanërisht të ndjeshme, kujdes edhe për sapunët dhe shampot që përdorni në dush”, këshillon Dr. Goje. “Edhe detergjentet e rrobave, çarçafët e tharësit dhe disa lubrifikantë mund të shkaktojnë acarim.”

Merrni parasysh lubrifikantët natyralë

Vaji i kokosit ose vaji i ullirit mund të jenë lubrifikantë dhe hidratues vaginal të preferuar nëse keni lëkurë të ndjeshme ose keni alergji të shumta. Si alternativë mund të përdorni gjithashtu silikoni ose lubrifikantë me bazë uji.

“Ata janë një opsion për ata që nuk përdorin prezervativë,” thotë Dr. Goje.

Nëse jeni duke përdorur një prezervativ latex, zgjidhni lubrifikantë me bazë uji ose silikoni.

Mbani mend, prolapsi dhe inkontinenca zakonisht nuk janë të rrezikshme

Prolapsi i organit të legenit, ku mbështetësit e brendshëm të mitrës, vagjinës, fshikëzës dhe rektumit dobësohen me kalimin e kohës, mund të shkaktohet nga lindjet vagjinale dhe plakja.

Një çështje tjetër e zakonshme është mos mbajtja e urinës, ose rrjedhja e fshikëzës.

Pasi të diagnostikohen, këto kushte kanë nevojë për trajtim vetëm nëse ju shqetësojnë – nuk ka nevojë t’i trajtoni ato vetëm sepse gjinekologu juaj i vuri në dukje gjatë një ekzaminimi.

“Megjithatë, nëse keni probleme me zbrazjen e fshikëzës ose zorrëve ose keni dhimbje ose gjakderdhje, është koha të kërkoni kujdes,” thotë Dr. Goje.

Ushtrimet e dyshemesë së legenit, të njohura si Kegels, mund të ndihmojnë gjithashtu.

Artikuj të ngjashëm