S’mund ta besoni sa kushton çanta më e shtrenjtë e markës Hermes

By

Çanta Hermes shumë e kërkuar njihet si jashtëzakonisht e rrallë.

Filloi në vitet 1980, të emëruar pas aktores së ndjerë Jane Birkin, dhe që atëherë është lëshuar në shumë ngjyra dhe konfigurime të ndryshme.

Në krahasim me çantat luksoze, një Birkin në përgjithësi nuk mund të blihet thjesht në dyqan. Klientët në vend të kësaj ftohen nga bashkëpunëtorët e shitjeve të Hermes që të kenë mundësinë të blejnë një në dyqan dhe nuk është kurrë një garanci se do t’u jepet akses.

Ka shumë forume që shkëmbejnë këshilla rreth mënyrave për të krijuar një raport me dyqanet për t’u lejuar të blini një çantë. Yjet dhe koleksionistët e njohur, duke përfshirë Kylie Jenner dhe Jeffree Star, kanë ndarë të gjithë përvojat e tyre duke provuar fatin e tyre.

Në vend të kësaj, shumë koleksionistë kërkojnë çantat Birkin në tregun e dorës së dytë, si dhe marrin pjesë në ankande për të siguruar çantën me çmimet që shpesh janë shumë më të shtrenjta se çmimi i shitjes me pakicë.

Disa nga versionet e Birkin shiten për qindra mijëra dollarë.

Himalaja Birkin

The Diamond Himalaya është çanta më e shtrenjtë e dorës e shitur ndonjëherë në ankand, sipas Sothebys.

Në vitin 2022, shtëpia e ankandit shiti një Diamond Himalaya Birkin 30 për mbi 440,000 dollarë. Çmimi i vlerësuar me pakicë ishte 300,000 dollarë. Në vitin 2021, Himalaya Birkin 25 u shit për mbi 300,000 dollarë në Sotheby’s.

]Është ndërtuar nga lëkura e krokodilit Niloticus, e lyer në një gradient të bardhë dhe gri, që synon të evokojë majat me kapak të bardhë të maleve të Himalajës. Ajo vjen me pajisje ari të bardhë 18 karatësh dhe diamante të bardhë.

Jennifer Lopez, Victoria Beckham dhe Kris Jenner janë ndër të paktat pronare të kësaj çante, transmeton Klankosova.tv.

Artikuj të ngjashëm