Ja pse duhet ta hani ananasin

By

Një trajnere dhe dietologe nga India së fundmi ka treguar përfitimet e shumta të ananasit.

Duke sqaruar mënyrat e shumta për të shijuar atë, Deanne Panday tha se fruti ofron kalcium, mangan dhe vitaminë C.

“Ka shumë mënyra për të shijuar këtë frut të verdhë me lëng. Mund t’i grini fetat e tij dhe t’i shërbeni me mish ose si një anë të shijshme, ose mund të hidhni copa të grira në një smoothie.”

Sipas nutricionistëve, një filxhan lëng ananasi përmban 79 mg vitaminë C. Është gjithashtu një burim i mirë i kalciumit dhe kaliumit.

Më tej, Panday shtoi se lëngu i ananasit mund të ndihmojë në uljen e formimit të yndyrës. Më herët, nutricionistja Kinita Kadakia Patel kishte thënë se prania e enzimës në ananas ndihmon me shumë probleme me tretjen.

“Ananasi përmban bromelainë, e cila është një përzierje e enzimave që studimet tregojnë se mund të zvogëlojë inflamacionin dhe ënjtjen e hundës”, shtoi trajneri.

Gjithashtu, sipas tij, përshpejton procesin e shërimit të plagëve dhe djegieve për shkak të pranisë së kësaj enzime, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

“Ananasi ka më pak kalori sesa ëmbëlsirat e tjera. Pra, nëse shijoni një porcion ananasi kundrejt një koni akulloreje, mund të konsumoni më pak kalori dhe, nga ana tjetër, të humbni peshë”. tha Panday.

Përveçse është një burim i pasur i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme, ai gjithashtu përmban antioksidantë si acidet fenolike dhe flavonoidet.

“Antioksidantët janë përbërës në ushqim që mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit. Një dietë e pasur me ushqime anti-inflamatore, si ananasi, mund të ndihmojë në uljen e sasisë së inflamacionit në trup”, deklaroi ajo.

Artikuj të ngjashëm