Hollywood: Filmat që po preken nga greva e aktorëve

By

Shoqata e aktorëve të ekranit është zyrtarisht në grevë.

Gjatë një konference për shtyp të enjten, drejtori ekzekutiv i sindikatës së aktorëve dhe kryenegociatori, Duncan Crabtree-Ireland, zbuloi se organizata kishte votuar “njëzëri” për të goditur studiot dhe transmetuesit pasi kontrata e saj skadoi më 12 korrik në orën 23:59. PT.

Aktorët tani do t’i bashkohen sindikatës së shkrimtarëve në linjat e piketave, pasi SAG i ka ndaluar ata të marrin intervista ose audicione, të shkojnë në veshjet dhe provat e garderobës, të shfaqen në podkaste ose shfaqje bisedash dhe – më e rëndësishmja – të bëjnë ndonjë punë aktrimi sipas kontratës së skaduar.

Dëshironi të dini se çfarë është ndikuar nga greva në botën e filmit? Messenger grumbulloi të gjithë filmat dhe ngjarjet e prekura deri më tani.

Oppenheimer: Tapeti i kuq për premierën në SHBA të Oppenheimer-it të mbushur me yje të Christopher Nolan u anulua në mes të grevës SAG-AFTRA. Megjithatë, filmi do të vazhdojë të shfaqet. Premiera pritet të bëhet të hënën më 17 korrik në orën 19:00. ET në Nju Jork në Teatrin AMC Loews Lincoln Square. (Kastët e filmit lanë premierën e tyre në Londër herët në shenjë solidariteti me sindikatat.)

Beetlejuice 2: Vazhdimi i klasikut kult të Tim Burton kishte përfunduar tashmë pjesën më të madhe të xhirimeve të tij jashtë shtetit, por sapo kishte filluar prodhimi në Vermont javën që u shpall greva dhe duhej të ndalej. Filmi, i cili përfshin yjet origjinale Michael Keaton dhe Winona Ryder, si dhe aktoren e së mërkurës, Jenna Ortega, sapo kishte filluar xhirimet në Vermont këtë javë kur u njoftua greva. Filmi ishte planifikuar të dilte në shtator 2024.

The Island: Produksioni mbyllet më 23 maj për dramën indie The Island, me aktorë Joaquin Phoenix (Joker) dhe Rooney Mara (Carol), përpara votimit për autorizimin e grevës, sepse mundësia e një greve thuhet se trembi kompanitë e obligacioneve, duke i bërë ato të mos dëshironin të sigurojnë Filmi.

Deadpool 3: Treku i ardhshëm i Ryan Reynolds ndaloi prodhimin pas shpalljes së grevës së aktorëve. Mbyllja e prodhimit vjen vetëm disa ditë pasi u publikua një foto e parë e Hugh Jackman në xhirime, i veshur me kostumin ikonik të Wolverine-it, verdhë dhe blu. Filma të tjerë të ardhshëm të Marvel-it, si Blade dhe Thunderbolts, tashmë e kishin ndërprerë prodhimin kur shkrimtarët hynë në grevë.

Wicked: Prodhimi për Wicked u ndal pas njoftimit të grevës, me TMZ që raportoi se fshati Buckinghamshire – i cili ishte shndërruar në Oz – ishte braktisur plotësisht të premten. Filmi fillimisht ishte caktuar të dilte në nëntor, por greva mund të shtyjë daljen e tij.

Gladiator 2: Prodhimi i vazhdimit të ardhshëm të Gladiatorit të Ridley Scott është mbyllur zyrtarisht. I drejtuar nga Scott dhe me Paul Mescal, Pedro Pascal, Connie Nielsen dhe Denzel Washington, filmi supozohej të dilte më 24 nëntor 2024.

Mission: Impossible 8: Seksioni i tetë i ekskluzivitetit ishte shtyrë tashmë ndërsa Tom Cruise promovoi Dead Reckoning, kështu që greva e aktorëve do të vonojë më tej prodhimin. Filmi fillimisht ishte planifikuar të dilte pas 11 muajsh.

Venom 3: Prodhimi për filmin e ardhshëm aksion, ku luajnë Tom Hardy, Juno Temple dhe Michelle Williams, është vënë në pauzë. Bazuar në personazhin e Marvel, Venom, prodhimi filloi në Spanjë në fund të qershorit, me një datë origjinale të lëshimit në tetor 2024.

Mortal Kombat 2: Vazhdimi i filmit të vitit 2021 ka ndaluar prodhimin pasi Prodhuesit e Ekranit Australia lëshuan udhëzime që përputheshin me deklaratën e grevës së SAG-AFTRA. Përshtatja e videolojës, e bazuar në serialin e krijuar nga Ed Boon dhe John Tobias, po xhirohej në Gold Coast, Australi, kur xhirimet u mbyllën. Projekti i drejtuar nga Simon McQuoid nuk kishte ende një datë të lëshimit të caktuar.

Filmi pa titull në Formula 1: Përpjekja e Brad Pitt në garat e Formula 1 u ndërpre me goditjen e aktorëve. Filmi, i cili gjithashtu interpreton Damson Idris dhe Javier Bardem, ishte kohët e fundit në vendngjarje në Çmimin e Madh të Britanisë, duke kapur pamje të Pitt dhe Idris duke ecur në rrjet.

Artikuj të ngjashëm