Gjumi i keq mund t’ju verbojë!

By

Nëse jeni të prirur të mos flini mjaftueshëm, shikimi juaj mund të jetë në telashe.

Një studim i ri i botuar në revistën BMJ Open zbuloi se modelet e dobëta të gjumit mund të rrisin rrezikun e glaukomës.

Glaukoma – një gjendje e zakonshme e syve ku dëmtohet nervi optik që lidh syrin me trurin – mund të çojë në verbëri të plotë nëse nuk trajtohet herët. Gjendja është shkaku kryesor i verbërisë dhe pritet të prekë rreth 112 milionë njerëz në botë deri në vitin 2040, sipas South West News Service.

Shkencëtarët studiuan 409,053 njerëz nga UK Biobank, një bazë të dhënash biomjekësore në shkallë të gjerë, të cilët ishin midis 40 dhe 69 vjeç në kohën e rekrutimit të tyre për studimin që u zhvillua midis 2006 dhe 2010.

Meshkujt e moshuar kishin më shumë gjasa të diagnostikoheshin me glaukoma. Ata me glaukoma kishin gjithashtu më shumë gjasa të ishin duhanpirës dhe të kishin presion të lartë të gjakut ose diabet.

Studimi, i financuar nga Fondacioni Kombëtar i Shkencës i Kinës, zbuloi gjithashtu se gjumi shumë ose shumë pak, pagjumësia, gërhitja dhe përjetimi i shpeshtë i lodhjes gjatë ditës kanë më shumë gjasa të zhvillojnë glaukomën.

Ata që gërhijnë kishin një shans 4% më të lartë për t’u prekur nga kjo sëmundje, dhe ata që përjetuan përgjumje gjatë ditës kishin një rrezik 20% më të lartë – dhe ata në këto kategori kishin 10% më shumë gjasa të kishin glaukoma.

Një faktor kryesor që ekspertët gjetën për gjetjet e studimit ishte presioni në sy kur shtrihej. Apnea e gjumit dhe gërhitja mund të bëjnë që një person të marrë nivele të ulëta të oksigjenit, gjë që mund të dëmtojë nervin në sy dhe të çojë në glaukoma, sipas SWNS.

Pagjumësia është gjithashtu një faktor në zhvillimin e glaukomës pasi hormonet e gjumit preken. Depresioni dhe ankthi janë gjithashtu të lidhura zakonisht me pagjumësinë dhe mund të rrisin presionin e brendshëm në sy. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm