Gjashtë gjërat e çuditshme që i ndodhin trupit tuaj kur puthni dikë

By

Puthja është shumë e mrekullueshme.

E cila është disi e çmendur, kur e mendon. Sepse mekanika aktuale e puthjes është disi e çuditshme dhe analizohet nga një distancë.

Imagjinoni të përpiqeni t’i shpjegoni se si të puthni dikë:

“Epo,” do të fillonit në siklet, “kur ndjeni tërheqje fizike për shkak të feromoneve dhe gjërave, shtypni gojën te gryka e spërkatësit të feromonit dhe thithni gjuhët e njëri-tjetrit në përpjekje për të krijuar nxehtësi gjenitale.”

Sado që mund të përshkruhet, puthja na bën të ndihemi të mrekullueshëm. Rezulton se shumë gjëra po ndodhin me trupin tonë nën sipërfaqen që është përgjegjëse për dashurinë tonë për mbylljen e buzëve.

Këtu janë 6 gjërat e çuditshme që i ndodhin trupit tuaj kur puthni dikë:

1. Rritje e qarkullimit të gjakut
Ju ndjeheni të gjitha të ndjeshme për një arsye. Një puthje e mirë bën që të rritet gjaku, duke i bërë thithkat tuaja të ngurtësuara, stomakun tuaj të valëvitur.

2. Rritje e adrenalinës
Në grahmat e pasionit, trupi juaj lëshon një vrull adrenaline. Kjo është arsyeja pse zemra juaj nxiton dhe pëllëmbët djersiten, dhe të gjitha ato gjëra për të cilat lexoni në romanet romantike ndodhin.

3. Festa e trurit
Kur puthni dikë truri juaj është si “Lëshroni dopaminën! Tani oksitocinën! Është koha që kjo vajzë e vogël të ndiejë kënaqësi dhe një lidhje të fortë lidhjeje. Gjithashtu, ajo do të jetë e patrembur SI PERËNDIA”. Sepse truri juaj është paksa dramatik.

4. Hyni në zonën e ftohjes
Kur puthni dikë, redukton menjëherë tensionin dhe stresin që ndjeni. Kjo është kur jeni duke puthur një partner ose dikë që ju tërheq, kështu që mos shkoni të shtrëngoni buzët me të huajt që takoni në aeroport nëse nervozoheni para fluturimit, mirë?

5. Marrja e pështymës me të
Kur puthni, ju shkëmbeni deri në 9 milimetra pështymë me partnerin tuaj. Kjo pështymë përfshin 1 miliardë bakterie. Por mos u shqetësoni, 95% e baktereve të përmendura janë të padëmshme.

6. Ju angazhoni muskujt tuaj
Kur përzieni mishin e fytyrës me dikë, angazhoni 24 muskuj të fytyrës dhe 100 muskuj të tjerë. Një seancë veçanërisht rigoroze make-out mund të djegë deri në 100 kalori!

Artikuj të ngjashëm