“Filmi më i keq ndonjëherë”, çfarë thonë kritikët për filmin e ri ku shfaqet edhe Dua Lipa?

By

Filmi me buxhet të madh të shumëpritur të Matthew Vaughn Argylle – i krijuar për të nisur një seri të re spiunazhi – është goditur nga kritikët e filmit, duke e cilësuar atë si një nga ‘filmat më të këqij të realizuar ndonjëherë’.

Another reviewer branded it 'one of the most chaotically stupid action movies to torture audiences in ages'

Filmi, i cili ka një kastë të mbushur me yje, duke përfshirë Bryce Dallas Howard, Dua Lipa, Henry Cavill dhe Samuel L. Jackson, dhe i kushtoi Apple Original Films 200 milion dollarë, është pasqyruar universalisht në komentet e publikuara të mërkurën.

Ai bazohet në një libër të botuar së fundmi me të njëjtin emër dhe ndjek romancieren introverte spiune të quajtur Elly Conway (e luajtur nga Howard) e cila tërhiqet në botën reale të spiunazhit kur komplotet e librave të saj afrohen paksa shumë me aktivitetet e një sindikatë e keqe e nëndheshme.

Critics have blasted Matthew Vaughn's $200M spy flick Argylle as 'one of the most expensive worst movies ever made'. The film features an A-list cast including Dua Lipa and Henry Cavill

Filmi u quajt “një nga filmat më të këqij më të shtrenjtë të realizuar ndonjëherë” nga Katie Walsh nga Tribune News Service, dhe aktualisht mban një vlerësim prej 37% në Rotten Tomatoes.

“Një nga filmat aksion më kaotikisht budallenj që torturon audiencën në shekuj,” tha Barry Hertz nga Globe and Mail për filmin.

“Prekja e tij komike pothuajse aq e rëndë sa edhe veprimi i tij i mbushur me lëvizje të ngadalta është i mërzitshëm, duket se është krijuar kryesisht për t’iu përgjigjur pyetjes, “Sa yje të filmit mund të të krijojnë një dështim?” pyeti Nick Schager i Daily Beast.

“Një kast i talentuar i bllokuar në një histori të pafundme me një mace të rreme,” tha Matt Singer nga ScreenCrush.

David Fear nga Rolling Stone e mbajti komentin e tij të thjeshtë dhe deri në pikën, duke shkruar, ‘Argylle është një film i keq. Një film shumë, shumë i keq.’

“Gjithçka fillon të duket si një nga ato reklamat shumë të shtrenjta, shumë të përpunuara për një produkt pseudo-luksoz që nuk dëshironi ta blini – ndoshta një parfum apo ndonjë makinë”, shkroi Leslie Felperin nga Hollywood Reporter

Ndërkohë Carla Hay nga Culture Mix e quajti filmin, ‘Një rrëmujë jokoherente, e fryrë e mbushur me kthesa budallaqe të komplotit, dialogë të tmerrshëm dhe një mace dredhi që duket e rreme për pjesën më të madhe të filmit. Henry Cavill nuk është ylli kryesor. Argylle është kryesisht Sam Rockwell duke aktruar të vetëkënaqur dhe Bryce Dallas Howard duke aktruar i tmerruar.’

Ndërkohë performanca e Bryce u quajt ‘e tmerrshme’ nga Peter Bradshaw e The Guardian. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm