Filmat festivë nga e gjithë bota që duhet t’i shihni për këtë fundvit

By

Në të gjithë botën, ka filma festash që presin të shikohen. Këtu janë disa nga filmat më të njohur që përbëjnë bazën e traditave të festave në vende të ndryshme të botës. Pavarësisht nëse po mësoni një gjuhë ose po e kërkoni për argëtim, këtu do të gjeni filma që ia vlen të shikohen.

Nëse ju pëlqejnë përrallat, atëherë shikojeni “Tři Oříšky pro Popelku” (“Tri dëshira për Hirushen”)

Filmi i vitit 1973, i lëshuar fillimisht në çekisht dhe gjermanisht (Drei Haselnüsse für Aschenbrödel), është bërë një traditë sezonale në Evropën Lindore. Transmetohet çdo natë Krishtlindjesh në Norvegji, Zvicër, Gjermani, Rusi, Poloni, Sllovaki, Ukrainë dhe Çeki. Historia vëzhgon rrëfimin e rregullt të Hirushes së varfër që mbahej nga njerka e saj, dhe që në fund e merr princin.

Ndryshimi më i dukshëm në historinë klasike të Hirushes është se në vend të një kumbare zanash, Hirushja merr tri lajthi që plotësojnë dëshirat e saj. Përkthimi i saktë i titullit është “Three Hazelnuts for Cinderella”, por ishte shumë i pamend për audiencën amerikane. Gjithashtu, Hirushja së pari i bën përshtypje princit duke treguar aftësitë e saj të gjuetisë, gjë që e bën këtë version më pak të cekët se historia e zakonshme, përcjell Klankosova.tv

Nëse ju pëlqen komedia romantike, shikojeni “Alles ist Liebe” (Gjithçka është dashuri)

Ky film gjerman i vitit 2014 është përgjigja e Evropës ndaj “Love Actually”. Dhe tani që “Love Actually” është jashtë Netflix, ju keni nevojë për të më shumë se kurrë. “Alles ist Liebe” është historia e dhjetë burrave dhe grave në Frankfurt, historitë e të cilëve kryqëzohen gjatë sezonit të Krishtlindjes.

“Alles ist Liebe” bazohet në “Alles is Liefde”, një film holandez i vitit 2007 që në vetvete ishte një riinterpretim i “Love Actually”. Pra, në thelb, “Love Actually” ka krijuar zhanrin e vet të filmit ndërkombëtar.

Nëse ju pëlqen drama historike, mos e humbisni “Joyeux Noël” (Gëzuar Krishtlindjen)

Ekziston një histori e famshme se si Lufta e Parë Botërore u ndal më 25 dhjetor 1914 kur Wilhelm, Princi i Kurorës gjermane, dërgoi një këngëtar opere në vijën e parë të frontit për të festuar Krishtlindjen. Këndimi ndezi një armëpushim jozyrtar në të gjitha anët e luftës. Sprova ishte e pjekur për fiksionalizimin, dhe kjo është ajo që ndodh në filmin francez “Joyeux Noël”.

Filmi u nominua për filmin më të mirë në gjuhë të huaj në Academy Awards. Është një film mjaft sentimental për një set në një zonë lufte dhe tregon çnjerëzimin e luftimeve duke përdorur një lente fetare dhe ideologjike. Është në frëngjisht, gjermanisht dhe anglisht, kështu që shikimi i tij është një përvojë veçanërisht shumëgjuhëshe.

Nëse ju pëlqen tmerri, provoni “El Día de la Bestia” (Dita e bishës)

Sezoni i Krishtlindjes është periudha më e mbushur me ankth të vitit, kështu që ju meritoni të riktheheni dhe të shikoni një film për anti-krishtin. Horrori i komedisë dhe Krishtlindja shkojnë së bashku si vera me djathë, nga e keqja e Krishtlindjes e viteve 1980 deri te Krampus e 2015-ës.

Për frikën biblike të Krishtlindjes, duhet të shikoni “El Día de la Bestia”, i cili tregon historinë e një prifti që përpiqet të ndalojë anti-krishtin duke kryer aq shumë mëkate sa mund t’i shesë shpirtin e tij djallit në këmbim për të gjetur se ku pjell demonët.

Nëse ju pëlqen komedia e pandershme, atëherë “Vacanze di Natale” është për ju (Pushimet për Krishtlindje)

Pavarësisht emrit, ky film italian i vitit 1983 nuk ka fare lidhje me pushimet e Krishtlindjes të “National Lampoon”, por të dy janë pjesë e serialeve më të mëdha dhe janë gjithashtu komedi për të mitur. “Vacanze di Natale” fillon me tropikën e njohur të dy familjeve, njëra “e rafinuar” dhe tjetra “vulgare”, duke u përplasur vazhdimisht me njëra-tjetrën gjatë pushimeve të tyre të Krishtlindjes në Cortina d’Ampezzo. Ka një komplot të ndërlikuar dashurie dhe shumë shkrepje aksioni. Pra, nëse e doni Italinë dhe vërtet i doni filmat e viteve ’80, ky film është për ju.

Artikuj të ngjashëm