Festivali i sivjetmë i filmit në Kanë hapet nga një mesazh i Zelenskyy

By

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë filloi të martën me një sy të kthyer nga lufta e Rusisë në Ukrainë dhe një adresë video satelitore drejtpërdrejt nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, i cili i bëri thirrje një brezi të ri kineastësh që të përballeshin me diktatorët ndërsa Charlie Chaplin satirizonte Adolf Hitlerin.

Pas homazheve dhe numrave muzikorë, Zelenskyy u transmetua drejtpërdrejt për audiencën e veshur zyrtarisht që ishte mbledhur për premierën e komedisë zombie të Michel Hazanavicius “Final Cut”.

Zelenskyy, i veshur me këmishën e tij me ngjyrë jeshile ulliri, tërhoqi një ovacion bubullues dhe foli gjerësisht për lidhjen midis kinemasë dhe realitetit. Ai iu referua filmave si “Apokalipsi Tani” i Francis Ford Coppola dhe “Diktatori i Madh” i Charlie Chaplin si jo të ndryshëm nga rrethanat aktuale të Ukrainës.

Zelenskyy citoi fjalimin e fundit të Chaplin në “Diktatori i Madh”, i cili u publikua në vitin 1940, në ditët e para të Luftës së Dytë Botërore: “Urrejtja e njerëzve do të kalojë dhe diktatorët do të vdesin dhe pushteti që ata morën nga populli do t’i kthehet njerëszve.”

“Ne kemi nevojë për një Chaplin të ri që do të tregojë se kinemaja e kohës sonë nuk është e heshtur,” u lut Zelenskyy.

Presidenti ukrainas i shtyu kineastët të mos “heshtin” ndërsa qindra vazhdojnë të vdesin në Ukrainë, lufta më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe të tregojnë se kinemaja “është gjithmonë në anën e lirisë”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm