Dua Lipa pjesë e nominimeve për çmimet “IvorNovello”

By

Adele, Ed Sheeran, Coldplay, Dave dhe Raye janë nominuar të gjithë për kantautorin e vitit në çmimet prestigjioze Ivor Novello.

Producenti dhe shkrimtari Inflo, i quajtur dikur “prodhuesi më me ndikim dhe misterioz në planet”, kryeson nominimet për çmime, me katër gjithsej.

Ai njihet për punën e tij me fituesin e çmimit Brit, Little Simz, këngëtarin Cleo Sol dhe grupin muzikor Sault.

Ed Sheeran, i cili sapo fitoi një betejë për plegjiaturë është në garë për tre çmime.

Përveç tekstshkruesit të vitit, ylli ka dy këngë – Bad Habits dhe Shivers – për kategorinë PRS për muzikën më të performuar, e cila njeh këngën e dëgjuar më shpesh në radio dhe televizion në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar.

Të nominuar në atë kategori janë edhe Elton John dhe Dua Lipa’s Cold Heart; Little Bit Of Love i Tom Grennan-it; dhe David Guetta, Joel Corry dhe Raye me “Bed”.

Kënga e rikthimit e Adeles “Easy On Me” është në garë për këngën më të mirë muzikore dhe lirike, ku ajo përballet me konkurrencën nga autobiografia e Sam Fender, Seventeen Going Under dhe Rag ‘N’ Bone Man’s “All You Ever Wanted” – një këngë proteste për gjendjen e drejtpërdrejtë për industrinë e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar.

Artikuj të ngjashëm