Drake dhe The Weeknd bojkotojnë çmimet Grammy

By

Nuk ka Grammy të reja.

Drake dhe The Weeknd kanë zgjedhur të marrin pjesë në çmimet Grammy 2023, duke shënuar vitin e dytë radhazi që të dy artistët kanadezë kanë refuzuar të marrin pjesë, sipas Vibe.

Dy muzikantët – gjithashtu bashkëpunëtorë që datojnë më shumë se një dekadë – në raste të ndara në të kaluarën kanë shprehur zhgënjimin me punën e prapaskenave të Akademisë së Regjistrimit, organizatës që qëndron pas çmimeve, e parë nga shumë njerëz si nderi më i lartë në industria e muzikës.

Në vitin 2021, The Weeknd njoftoi vendimin e tij për të bojkotuar Gramy-t e ardhshme pas mospërfilljes së albumit të tij mega-popullor dhe të lavdëruar në mënyrë kritike të vitit 2020 “After Hours” – i cili shfaqte kryesuesin e klasifikimit “Blinding Lights”.

Në një deklaratë të marsit 2021, , këngëtari i “Save Your Tears” deklaroi: “Për shkak të komiteteve sekrete, unë nuk do të lejoj më labelin tim të paraqesë muzikën time në Grammy”, me sa duket duke synuar Akademinë e Regjistrimit, procesi i fshehtë i votimit në përcaktimin e kandidatëve dhe fituesve.

Ndërkohë, mospajtimet e Drake me Grammys datojnë që nga ceremonia e vitit 2017, në të cilën ish-aktori i “Degrassi” nuk mund të mos vinte re se si hiti i tij tërheqës pop/R&B “Hotline Bling” kishte marrë vetëm vlerësime për performancën më të mirë Rap/Sung dhe Kënga më e mirë Rap.

Artikuj të ngjashëm