Disney po detyrohet ta rikthejë Johnny Depp si Jack Sparrow?

By

Kompania Walt Disney po detyrohet të rikthejë aktorin Johnny Depp në rolin e Jack Sparrow në ekskluzivitetin e tyre masivisht komercial, Pirates of the Caribbean.

Johnny Depp nuk ka qenë në një film të profilit të lartë që nga viti 2018. Radha e tij si magjistari i errët Gellert Grindelwald në spinoff-in e JK Rowling për Harry Potter, Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018), erdhi pak para gjyqit famëkeq për shpifje në Londër Gjykata e Lartë ku gjyqtari Andrew Nicol gjeti pretendimet për abuzim në familje kundër ish-gruas së tij Amber Heard “thelbësisht të vërteta”. Kjo i hapi rrugën The Sun, redaktorit ekzekutiv Dan Wootton dhe kompanisë mëmë, News Group Newspapers LTD, për të fituar çështjen e shpifjes që Depp kishte ngritur kundër tyre.

Pavarësisht fitores së Depp ndaj Heard, të dy Warner Bros. Discovery dhe Walt Disney Company, pronarët e dy ekskluziviteteve më të mëdha të yllit, Fantastic Beasts dhe Pirates of the Caribbean, nuk e kanë rikthyer Deppin në grup. Në vend të kësaj, aktori i dashur ka qenë pak a shumë i mbyllur nga industria e argëtimit; filmi i tij i fundit ishte Minimata (2020), gati tre vjet më parë. Interesante, Minimata u shfaq – dhe fitoi – në kategoritë e votimeve të diskutueshme të audiencës së Oscars, duke dëshmuar se turma #JusticeForJohnnyDepp është ende një forcë e zhurmshme dhe e spikatur në internet.

Filmi i radhës i Depp-it, drama franceze e periudhës Jeanne du Barry (2023), do të hapë Festivalin ikonik dhe kryesues të industrisë në Kanë. Filmi vjen nga regjisorja dhe aktorja Maïwenn, e cila gjithashtu luan si Madame du Barry, dhe shfaq Depp si monarkun kontrovers francez, mbretin Louis XV.

Kohët e fundit, drejtori i Festivalit të Filmit në Kanë, Thierry Frémaux, foli për Variety dhe vendosi vendimin e tij për të shfaqur Jeanne du Barry si filmin hapës. Regjisori dhe kritiku i filmit tha:

Unë nuk e shoh aspak filmin e Maiwenn-it si një zgjedhje të diskutueshme, sepse nëse Johnny Depp do të ishte ndaluar të punonte do të ishte ndryshe, por nuk është kështu. Ne dimë vetëm një gjë, është sistemi i drejtësisë dhe mendoj se ai e fitoi çështjen ligjore. Por filmi nuk ka të bëjë me Johnny Depp.”

Komenti këtu, që është ai i drejtorit të një prej festivaleve ndërkombëtare të filmit Big Five, sheh dorën e Disney-t që detyrohet të rikthejë aktorin si kapiten Jack Sparrow. Kërkesa dhe mbështetja e audiencës për kthimin e tij është në kulmin e të gjitha kohërave, filmi i gjashtë i Pirates i drejtuar nga Margot Robbie duket se është shfuqizuar dhe tani kjo deklaratë e guximshme e bërë nga Frémaux shtron pyetjen se çfarë po pret Disney.

Artikuj të ngjashëm