Del raporti i autopsisë, nga çka vdiq Aaron Carter?

By

Ylli amerikan i popit Aaron Carter u mbyt aksidentalisht në vaskën e tij për shkak të drogës që kishte marrë, thuhet në raportin e mjekut.

Carter, 34 vjeç, vëllai më i vogël i Nick Carter të “Backstreet Boys”, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Lancaster, Kaliforni, më 5 nëntor.

Autopsia tani ka zbuluar se vdekja e tij ishte shkaktuar nga mbytja për shkak të efekteve të qetësuesve që kishte marrë dhe gazit që kishte thithur.

Alprazolam, i shitur shpesh me emrin e markës Xanax, u gjet në sistemin e tij.

Carter u pa për herë të fundit i gjallë kur policia vizitoi shtëpinë e tij në orët e para të 4 nëntorit, raporton Associated Press. Ata po e kontrollonin pasi ai ishte parë me një inhalator në një video live në Instagram, sipas një raporti të policisë të përfshirë në gjetjet e autopsisë.

Carter u kishte kërkuar oficerëve të largoheshin. Më vonë atë ditë ai humbi një takim me një këshilltar droge, thuhet në raportin e policisë.

Të nesërmen, një grua e përshkruar si një shtëpiake vizitoi shtëpinë e Carter-it për t’i ofruar kafe. Kur nuk pati përgjigje, ajo hyri brenda dhe e gjeti atë të shtrirë në një vaskë të stilit Jacuzzi.

Mjekët konstatuan vdekjen e tij në vendngjarje, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Carter filloi karrierën e tij në Backstreet Boys në një numër turnesh dhe koncertesh.

Gjatë fundit të viteve ’90 ai shiti miliona kopje të katër albumeve të tij, i pari prej të cilëve ishte kur ai ishte vetëm nëntë vjeç.

Albumi i tij i dytë “Come Get It”, u publikua në vitin 2000 dhe u bë platin i trefishtë. Pas albumit ai mbështeti Britney Spears në turneun e “Oops!… I Did It Again”.

Ndërsa u rrit, Carter kaloi në rap dhe gjithashtu u shfaq në muzikalë në Broadway dhe në shfaqjen televizive amerikane “Dancing With The Stars”.

Ai u përball me një sërë vështirësish, duke u kontrolluar për rehabilitim disa herë dhe duke paraqitur një peticion falimentimi në vitin 2013 për miliona dollarë borxhe, shumica e të cilave lidhen me taksat.

Ai gjithashtu pati disa përplasje me autoritetet për posedim droge dhe drejtim të pakujdesshëm.

Artikuj të ngjashëm