Cili është roli i frutave dhe perimeve në shëndetin tonë?

By

Ne e dimë se duhet të hamë perimet tona dhe na është thënë të marrim shumë zarzavate. Por çfarë ndodh me blutë tona? Të kuqtë tanë? Vjollcat tona? Produktet me ngjyra të gjalla kanë disa përfitime serioze shëndetësoe, përkatësisht antioksidantë, por edhe komponime të tjera që mund të mbështesin jetëgjatësinë, bukurinë tonë dhe parandalimin e shumë sëmundjeve degjeneruese.

Ne folëm me Sarah Mirkin, dietologe e regjistruar, trajnere shëndetësore për një përmbledhje të kësaj palete shumëngjyrëshe të perimeve dhe frutave dhe çfarë do të thotë për shëndetin tonë.

E kuqe dhe rozë

“Frutat dhe perimet e kuqe dhe rozë si domatet, shalqiri dhe janë të larta në likopen antioksidant, i cili redukton rrezikun e kancerit të prostatës, si dhe shumicën e sëmundjeve kronike”.

Portokalli

“Perimet portokalli si karotat, patatja e ëmbël, pjepëri dhe kungulli janë të pasura me antioksidantin beta karoten, i cili mund të mbrojë shikimin dhe të zvogëlojë rrezikun e kancerit të mushkërive dhe kancereve të tjera”, thotë Mirkin.

Blu dhe vjollcë  

“Frutat dhe perimet me ngjyrë vjollce dhe blu si rrush pa fara e zezë, manaferra, boronica, lëkura e patëllxhanit, lakrës së kuqe, boronicës së kuqe dhe qershive përmbajnë një klasë antioksidantësh që janë flavonoidë të quajtur anthocyanin. Këto jo vetëm që janë të dobishme në parandalimin e kancerit, por gjithashtu mund të ofrojnë përfitime anti-inflamatore dhe anti-virale”.

E gjelbër

“Perimet me ngjyrë jeshile të errët si spinaqi, brokoli dhe shpargu janë të pasura me klorofil. Përfitimet e vërtetuara të klorofilit përfshijnë rritjen e energjisë, përmirësimin e shëndetit dhe luftimin e sëmundjeve.

Bimët e pasura me klorofil mund të ndihmojnë gjithashtu në shërimin e lëkurës, duke i bërë ato të shkëlqyera për ata që vuajnë nga sëmundjet e lëkurës ose një plagë. Klorofili është gjithashtu i njohur për ndërtimin e gjakut, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm në kohën e një cikli menstrual, për të mos përmendur zarzavatet me gjethe të errëta përmbajnë sasi të larta të magnezit, i cili mund të ndihmojë në zbutjen e stresit, nxitjen e gjumit rigjenerues dhe pakësimin e ngërçeve.

Artikuj të ngjashëm