Çfarë dhurate mori Rita Ora nga Erion Veliaj? (FOTO)

By

“Çelësi i Qytetit” është një simbol që ia dhurojmë dikujt që e vlerësojmë shumë, është shprehur kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj teksa ia dorëzoi atë këngëtares me famë botërore Rita Ora.

Mbrëmjen e kaluar, Rita dhuroi emocione të paharrueshme për mijëra shqiptarë, të cilët kishin mbushur si asnjëherë tjetër sheshin “Skënderbej” për të shijuar hitet e saj.

Koncerti nisi me ritmet e muzikës së këngëtares së njohur nga Kosova, Kida dhe kulmoi kur në shesh mbërriti Rita Ora.

“Your song” ishte kënga e parë e Rita Orës, që elektrizoi jo vetëm skenën, por gjithë të pranishmit në sheshin “Skënderbej”, ndërsa spektakli vijoi me të tjera këngë hite të saj.

Në repertorin e saj nuk mungoi as një surprizë për shqiptarët: miksimi i një prej hiteve më të mira të Rita Orës me një nga vallet më të njohura të trevave shqiptare, asaj të Rugovës, shkruan Top Channel.

Ndërkohë, para se të ngjitej në skenën e sheshit “Skëndërbej” këngëtarja Rita Ora e shoqëruar nga i ati dhe e motra u prit në një takim nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Ai e falenderoi atë për imazhin që përcjell në botë si përfaqësuese e shqiptarëve dhe frymëzuese e brezit të ri dhe në shenjë mirënjohje i dhuroi asaj “Çelësin e Qytetit”.

“Duke i dhënë dikujt çelësin, i jep të vetmen gjë që ti ke. Ne nuk jemi të pasur, por përpiqemi të japim gjithçka që kemi si shenjë respekti dhe shenjë e derës së hapur, prandaj, duke të dhuruar ‘Çelësin e Tiranës’ do të thotë se të vlerësojmë shumë”, tha Veliaj.

Rita Ora e falënderoi kryetarin e bashkisë për mikpritjen dhe vlerësoi ndryshimin që po pëson Tirana.

“Mendoj se Tirana është në rrugën e saj drejt një suksesi të pabesueshëm. Me fuqinë dhe mundësitë që unë kam, do t’ia bëj të ditur këtë pjesës tjetër të botës. Mendoj se jemi në rrugën e duhur, ka energjinë më të mirë të çdo qyteti në tokë. Nga hera e fundit që isha këtu, pa dyshim që energjia ka ndryshuar, ndjehesh gjallë, miqësore, e pëlqyer dhe shumë pozitive. Ndjehem shumë mirë që jam pjesë e kësaj”, ka thënë Ora.

Veliaj i bëri edhe një surprizë krejt të veçantë këngëtares Rita Ora duke i dhuruar një çifteli, të cilën e mbante në zyrën e tij, instrumenti muzikor që identifikon trashëgiminë e kulturës tradicionale shqiptare.

Për tri ditë sheshi “Skëndërbej” n kryeqytetin shqiptar u kthye në qendrën më të madhe artistike shqiptare, ku në dy koncerte madhështore, këngëtarë vendas dhe ata me origjinë shqiptare më famë botërore dhuruan për shqiptarët çaste të paharrueshme.

Artikuj të ngjashëm