BTS po njoftojnë ndarjen e grupit?

By

Grupi i djemve koreano-jugor BTS, kanë njoftuar se do të bëjnë një pushim.

Grupi u tha fansave gjatë një darke televizive duke festuar përvjetorin e tyre se ata do të fillonin projekte solo.

Anëtari i grupit Jimin tha se grupi kishte kaluar një “arnim të ashpër”.

“Ne po përpiqemi të gjejmë identitetin tonë dhe ky është një proces rraskapitës dhe i gjatë,” shpjegoi ai.

BTS e bëri njoftimin të martën gjatë darkës së tyre vjetore, ku grupi diskutoi të ardhmen.

E gjithë biseda e tyre, e cila zgjati më shumë se një orë, u ngarkua në kanalin e tyre zyrtar në YouTube.

Një përkthim në anglisht tregoi se një anëtar e quajti pushimin një “pauzë” – por një përfaqësues i grupit më vonë e kundërshtoi këtë.

 

“Për të qenë të qartë, ata nuk janë në pauzë, por do të duhet kohë për të eksploruar disa projekte solo në këtë kohë dhe do të mbeten aktive në formate të ndryshme,” tha Hybe, kompania argëtuese që menaxhon BTS.

Darka ‘FESTA’ ishte planifikuar për të festuar themelimin e grupit të nominuar për Grammy, i cili përbëhet nga RM, Jungkook, Jin, Jimin, Suga, J-Hope dhe V.

Gjatë bisedës, RM tha se ndërsa ata kishin arritur shumë si BTS, anëtarët individualë duhej të rriteshin dhe të maturoheshin si individë.

“Gjithmonë kam menduar se BTS ishte ndryshe nga grupet e tjera, por problemi me K-pop-in dhe të gjithë sistemin e idhujve është se ata nuk të japin kohë për t’u pjekur”, tha ai.

“Duhet të vazhdosh të prodhosh muzikë dhe të vazhdosh të bësh diçka”.

Këngëtari shtoi se tani donte të merrte kohë për të marrë në konsideratë të ardhmen e BTS si grup dhe si individë.

Anëtarët e tjerë ranë dakord, duke shtuar se të shkosh në një pushim ishte një vendim i vështirë.

“Ne nuk mund të mos mendojmë për fansat tanë pavarësisht se çfarë, ne duam të jemi lloji i artistëve që mbahen mend nga fansat tanë”, tha Jimin.

“Unë mendoj se kjo është arsyeja pse ne po kalojmë një problem të vështirë tani, ne po përpiqemi të gjejmë identitetin tonë dhe ky është një proces rraskapitës dhe i gjatë”.

V u tha fansave se grupi nuk po ndahej për mirë, duke shtuar se ata do të kthehen së bashku “më vonë, kur të mblidhemi përsëri si grup”.

BTS, moshat e të cilëve variojnë nga 24 deri në 29 vjeç, publikuan EP-në e tyre debutuese në vitin 2013.

Hitet e tyre më të mëdha përfshijnë Dynamite, Butter dhe bashkëpunimin My Universe me Coldplay – të gjitha këto arritën në vendin e tretë në tabelën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar.

BTS u emëruan si artistët më të shitur në botë për vitin 2021 në një tabelë të përpiluar së fundmi nga organi i industrisë muzikore IFPI.

Në fillim të këtij muaji, grupi publikoi videoklipin për Yet To Come (Momenti më i Bukur) – titulli i albumit të tyre të ri përmbledhës Proof.

Artikuj të ngjashëm