Aktori jugo-afrikan fiton “Oscarin për Rininë” në rolin e refugjatit shqiptar

By

Caleb Payne është aktori i parë afrikano-jugor i cili ka fituar çmimin “Oscar për të rinjtë”.

11-vjeçari është nominuar për çmimin e Akademisë së Artistit të Ri në kategorinë Artisti kryesor i filmit artistik për të rinjtë, për rolin e tij në filmin e Netflix-it 2021 Good Life – i pari për Afrikën e Jugut në 43 vjet të historisë së Akademisë së Artistëve të Rinj.

Payne fitoi një çmim “Oscar për Rininë” për rolin e tij në filmin “Good Life” të “Netflix”-it, transmeton Klankosova.tv.

Në këtë film, Payne luan rolin e Jet, një refugjat shqiptar 7-vjeçar, i cili përfundon si udhërrëfyes dhe negociator i Olive (luajtur nga Erica Wessels), një tridhjetë vjeçare e cila ikën në një qytet të vogël në Greqi.

Çmimi i Akademisë së Artistëve të Rinj, i njohur si “Oscars për Rininë”, u krijua në 1978, duke e bërë atë ceremoninë më të gjatë të çmimeve të të rinjve në Hollywood.

Me këtë çmim janë nderuar aktorë si Scarlett Johansson, Leonardo DiCaprio dhe Jennifer Lawrence.

Artikuj të ngjashëm