Aktori i njohur po bën dokumentar mbi luftën në Ukrainë, publikohet trailer

By

Aktori i mirënjohur amerikan Sean Penn filloi filmimin e dokumentarit të tij për luftën e Ukrainës në vitin 2021, disa muaj para pushtimit të plotë të Rusisë, me qëllimin për të shqyrtuar se si Volodymyr Zelensky, një aktor dhe komedian, ishte bërë president i vendit të tij.

Megjithatë, që nga dita e parë e xhirimeve në Kiev dhe intervista e tij fillestare me Zelensky, projekti mori një drejtim të papritur, i cili, sipas fjalëve të vetë Penn: “një përrallë e lehtë e këtij aktori komik që ishte zgjedhur president i Ukrainës… u bë dëshmitar i një lideri historik dhe lufta e vendit të tij për liri”.

Intervista e parë me Presidentin e Ukrainës përkoi me nisjen e sulmit masiv të Rusisë dhe u krye në një bunker kur raketat e para goditën kryeqytetin. Penn vendosi në atë pikë të ndryshojë drejtimin dhe tendencën e projektit. Do të bëhej një ekzaminim se si dhe pse filloi lufta dhe, me kalimin e kohës, shpirti i paepur i vendit, popullit dhe udhëheqësit të tij.

Deklarata për shtyp e lëshuar me trailerin e filmit, e shfaqur për herë të parë si një “punë në progres” në Festivalin e Filmit në Berlin, përshkruan dokumentarin si prezantimin e “Zelensky-t si një lider që ngrihet për të përqafuar fatin e vendit të tij. Brenda natës, ai u bë udhëheqësi më domethënës i kohës së luftës në epokën moderne. Ky aktor i dikurshëm i kthyer në president po e udhëheq vendin e tij në konflikt me një superfuqi bërthamore, duke u kthyer në një çerdhe të historisë. /prive.al

Artikuj të ngjashëm