Një kontinent i tërë po bën debat për t’i ndaluar hyrjen Kanye West

By

Udhëheqësi i opozitës Peter Dutton thotë se do të bllokonte hyrjen në Australi të muzikantit të njohur më parë si Kanye West, i cili ka njollosur reputacionin e tij dhe ka shpërdoruar marrëveshjet e biznesit në muajt e fundit duke sulmuar popullin hebre, duke lavdëruar Adolf Hitlerin dhe duke transmetuar teori konspirative të krahut të djathtë.

Udhëheqësit e shquar të komunitetit hebre po bëjnë presion që Qeveria Albanese të refuzojë një aplikim të mundshëm për vizë nga reperi dhe stilisti Ye, i cili thuhet se dëshiron të takojë familjen me bazë në Melburn të partnerit të tij të ri australian.

Është e paqartë nëse Ye planifikon të udhëtojë në Australi. Herald Sun raportoi të hënën se njeriu i shpallur shpesh si një gjeni muzikor donte të takonte të afërmit e Bianca Censorit, 27-vjeçarja e rritur në Melburn zbuloi në fillim të këtij muaji se ishte në një lidhje me Ye.

Një zëdhënëse e qeverisë federale tha se Ministri i Emigracionit Andrew Giles nuk ishte në gjendje të komentonte për rastet individuale dhe nuk mund të konfirmonte dhe as mohonte nëse një kërkesë ishte paraqitur. “Të gjithë jo-shtetasit duhet të plotësojnë dhe vazhdojnë të plotësojnë kërkesat e përcaktuara në Aktin e Migracionit, duke përfshirë kërkesat e sigurisë dhe karakterit,” tha zëdhënësja.

I pyetur për mundësinë që Ye të aplikonte për vizë në një intervistë me Neil Mitchell në 3AW të martën, Dutton, një ish-ministër i Punëve të Brendshme nën Scott Morrison, tha se komentet e amerikanit për popullin hebre ishin “të turpshme, sjellja dhe deklaratat e tij janë të tmerrshme. dhe ai nuk është një person me karakter të mirë”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm