Zyrtarisht, ky është mbreti i ri i TikTok

By

Komediani Khaby Lame është bërë mbret i TikTok – gjithçka pa thënë asnjë fjalë.

Me më shumë se 142.9 milionë ndjekës, Lame ka rrëzuar nga froni kërcimtarin adoleshent dhe krijuesin Charli D’Amelio për t’u bërë personi më i ndjekur në platformë.
Lame, 22 vjeç, i cili ka lindur në shtetin e Afrikës Perëndimore të Senegalit dhe tani jeton në Itali, krijon video në të cilat ai reagon pa fjalë ndaj hakimeve absurde të jetës, duke grumbulluar miliona shikime dhe pëlqime me çdo postim.
Në javët e fundit, fansat e tij filluan një përpjekje në media sociale për ta shtyrë atë të kalonte D’Amelio në TikTok. Në Instagram, Lame ka 78.3 milionë ndjekës krahasuar me 48.8 milionë të D’Amelio.
Lame, filloi të postonte video pasi humbi punën si punëtor në fabrikë në Itali në ditët e para të pandemisë në 2020. Ai i kaloi ditët i izoluar në shtëpinë e prindërve të tij në qytetin italian të Chivasso. Një ditë, ai shkarkoi TikTok dhe filloi ta ndërhynte në dhomën e tij të gjumit, duke postuar video të tij me emrin Khaby Lame.
Në fillim, si shumë TikTokers, ai krijoi klipe të tij duke kërcyer, duke parë videolojëra ose duke bërë marifete komedi. Në fillim të vitit 2021, ai filloi të tallej me videot e hakimit të jetës që vërshojnë platformat e mediave sociale — duke reaguar ndaj tyre me një ngritje të supet pa fjalë ose një pamje zemërimi.
“Më lindi ideja sepse po shihja këto video që qarkullonin dhe më pëlqeu ideja për të sjellë pak thjeshtësi në të,”tha Lame për CNN vitin e kaluar. “Mendova një mënyrë për të arritur sa më shumë njerëz, dhe mënyra më e mirë ishte të mos flisja”.
Përveç videove të hakimit të jetës, Lame poston edhe skeçe të shkurtra komedi që shfaqin reagimet e tij ekspresive — por pa fjalë.
Reagimet e tij personifikojnë termin “duke tundur kokën”, ose SMH në stenografinë e internetit. Pas qasjes së tij me sens të përbashkët ndaj një detyre, Lame zgjat krahët me pëllëmbët e tij të drejtuara lart, si për të thënë, ‘duh’. Ndonjëherë ai hedh një rrotullim të syve ose një tundje të kokës.
Këto reagime të heshtura por ekspresive e kanë bërë atë një nga krijuesit dixhital më të njohur në rrjetet sociale.
“Nuk ke nevojë të flasësh për t’u parë apo kuptuar,” i tha CNN Christina Ferraz, themeluese e agjencisë së marrëdhënieve publike me bazë në Hjuston, Thirty6five . “Ndëshpërimi i tij është i krahasueshëm dhe ndjenjat janë universale.”
Humori i ngordhur i Lame ka tërhequr fansa nga e gjithë bota, të cilët i dërgojnë rregullisht video të njerëzve që kryejnë detyra të thjeshta në mënyra të ndërlikuara.
Shprehjet e tij stoike të fytyrës e kanë kthyer gjithashtu në një yll meme — me fytyrën e tij të ripostuar në video reagimesh në mediat sociale.
Lame nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të CNN për koment mbi mbretërimin e tij të ri si llogaria më e ndjekur në TikTok. Por ai i tha CNN vitin e kaluar se nuk i poston videot për të fituar famë.
“Nuk më intereson nëse jam i pari apo i dyti apo i katërti më i popullarizuar në TikTok. Fillova të bëj video sepse doja t’i bëja njerëzit të qeshin në atë periudhë bllokimi,” tha ai. “Dhe vazhdoj të bëj video me të njëjtat ideale. Jam i lumtur për arritjet e mia, por këto nuk janë gjërat e mia kryesore.”
Lame ka thënë se një nga qëllimet e tij është të punojë me yllin e tij të preferuar të filmit, Will Smith.

Artikuj të ngjashëm