Zbulohet shkaku i vdekjes së viktimave në Festivalin e Travis Scott

By

Një muaj pas tragjedisë së 5 nëntorit në Festivalin ‘Astroworld’ të Travis Scott, zyrtarët në Teksas kanë dhënë detaje të tjera për vdekjen e 10 pjesëmarrësve të koncertit.

Sipas një raporti të Institutit të Shkencave Ligjore të Qarkut Harris të marrë nga E! News, të 10 viktimat vdiqën nga asfiksia e kompresimit.

Mënyra e vdekjes për të 10 viktimat u cilësua si aksident.

Zyrtarët e përshkruan më parë tragjedinë, e cila ndodhi në NRG Park në qytetin e lindjes të Scott, Hjuston, si një “incident me viktima masive”. Sipas policisë, turma në shfaqjen e Scott “filloi të ngjeshej drejt pjesës së përparme të skenës”, duke shkaktuar panik dhe lëndime.

“Njerëzit filluan të bien jashtë, të bëhen të pavetëdijshëm,” thanë autoritetet gjatë një konference për shtyp pas shfaqjes, “dhe kjo krijoi panik shtesë”.

Një ditë pas koncertit, Travis tha në një deklaratë: “Jam absolutisht i shkatërruar nga ajo që ndodhi mbrëmë. Lutjet e mia shkojnë për familjet dhe të gjithë ata që u ndikuan nga ajo që ndodhi në Astroworld Festival. Houston PD ka mbështetjen time të plotë si ata vazhdojnë të shikojnë humbjen tragjike të jetës. Unë jam i përkushtuar të punoj së bashku me komunitetin e Houston për të shëruar dhe mbështetur familjet në nevojë. Faleminderit PD-së së Houston, Departamentit të Zjarrfikësve dhe NRG Park për përgjigjen dhe mbështetjen e tyre të menjëhershme”.

Kur u pyet në lidhje me incidentin në një intervistë më herët në dhjetor, reperi 30-vjeçar, i cili tani po përballet me padi të shumta në lidhje me tragjedinë, tha: “Nuk kaluan vërtet pak minuta derisa e kuptova saktësisht se çfarë ndodhi”.

Scott ka punuar gjithashtu në një iniciativë me Konferencën e Kryetarëve të Bashkive të Shteteve të Bashkuara që synon të parandalojë tragjeditë e ardhshme të koncerteve.

Më 16 dhjetor, Departamenti i Policisë së Hjustonit tha në mediat sociale se hetimi penal për incidentin është në vazhdim.  Autoritetet po shqyrtojnë pamjet video dhe provat, si dhe po kryejnë intervista për rastin.

 

Artikuj të ngjashëm