Zbulohen nominimet për Oscar 2020

By

Nominimet për 92 çmimet e Akademisë u njoftuan të hënën në mëngjes.

Drama komike e errët “Joker” kryesoi në mesin e filmave me 11 nominime.

Filma si “Ford v Ferrari”, “The Irishman”, “Jojo Rabbit”, “Joker”, “Little Women”, “Once upon s time…in Hollywood”, “Marriage Story”, “Parasite” dhe “1917” po konkurrojnë për fotografinë më të mirë këtë vit.

Ndërkohë që përpjekjet e viteve të fundit për të diversifikuar anëtarësimin e Akademisë, përsëri asnjë grua nuk u nominua në kategorinë su regjisori më i mirë

Cynthia Erivo ishte gjithashtu e nominuar për dy çmime: aktorja më e mirë dhe kënga origjinale për “Stand Up” të dy për filmin “Harriet.”

Ceremonia e çmimeve të këtij viti do të transmetohet më 9 shkurt në ABC dhe si vitin e kaluar nuk do të ketë nikoqir.

Klikoni këtu për listën e plotë

 

Artikuj të ngjashëm