Ylli i njohur ndahet nga jeta

By

Aktorja Robyn Griggs është ndarë nga jeta në moshën 49-vjeçare.

Vdekja u njoftua nga një mik në një deklaratë të postuar në faqen e Griggs në Facebook.

“Me një zemër të rëndë, jam i pikëlluar të njoftoj vdekjen e Robyn,” thuhej në deklaratën e 13 gushtit. “Megjithatë, ajo nuk po vuan më dhe do të donte që ne ta kujtojmë atë dhe kujtimet e mira”.

Ajo vazhdoi, “Nuk do ta harroj kurrë se sa e hapur ishte për të treguar historinë e saj dhe duke pranuar që unë ta ndihmoja atë ta tregonte atë. Ajo donte të ndihmonte njerëzit dhe të përhapte fjalën e historisë së saj për ta bërë këtë. Unë isha i nderuar ta bëja këtë.”

“RIP miku im, të dua dhe buzëqesh kur të mendoj”, përfundon deklarata.

Ditë para vdekjes së saj, babai i Griggs ndau përmes faqes së saj në Facebook se vajza e tij do të vendosej në një bujtinë, duke shtuar: “Ajo ka luftuar me vendosmëri, forcë dhe hirin që nuk është asgjë më pak se frymëzuese”.

Në vitin 2020, Griggs u zbuloi ndjekësve të saj në Facebook se ajo po luftonte me kancerin adeno endocervikal të fazës së katërt . Vetëm muajin e kaluar, ajo ndau një përditësim shëndetësor, duke raportuar se kohët e fundit kishte gjetur katër tumore, duke shkruar: “Dy tumore të reja në mëlçinë time, një në muskulin e barkut dhe një të madh në nyjen limfatike në anën e djathtë”.

Griggs filloi në Hollywood si një yll fëmijësh, duke u shfaqur në Nickelodeon‘s Rated K, i  cili u shfaq nga 1986 deri në 1988. Ajo ishte ndoshta më e njohur për rolet e saj të përsëritura në dramat e ditës One Life to Live si Stephanie Hobart dhe Another World  as Maggie Cory në vitet ’90. 

Ajou shfaq në disa filma horror, si: Including Severe InjuriesDead ClownsThe Absence of LightHellweek and Zombiegeddon.

Artikuj të ngjashëm