Sipas stilistëve këto janë ngjyrat që ju shkojnë më së shumti personave me sy blu

By

Nëse jeni një nga ata me fat që kanë sy blu, të dini se si t’i vini në pah sytë me veshjet tuaja është një domosdoshmëri.

Tonet e xhevahireve

Tonet e xhevahireve janë një opsion i shkëlqyeshëm për individët me sy të kaltër – ata bëjnë një deklaratë pa u mbingarkuar. Nina Vargas, një stiliste dhe strateg biznesi për markat e modës, rekomandon ngjyra të thella dhe të pasura si smeraldi, safiri ose rubini.

“Ato krijojnë një kontrast të mrekullueshëm që nxjerr në pah shkëlqimin e syve blu,” thotë Vargas.

Shtimi i këtyre ngjyrave në veshjet tuaja është mënyra e përsosur për të përfshirë një atmosferë luksoze dhe të sofistikuar.

Blu

Mund të jetë zgjedhja më e dukshme, por kurrë nuk mund të keni shumë blu. “Njerëzit me sy blu duken të mrekullueshëm në ngjyrë, sepse bluja në veshje rrit natyrshëm ngjyrën blu në sytë tuaj”, thotë Carr.

Portokalli

Portokallia mund të mos jetë ngjyra e parë që mendoni se do të nxjerrë në pah bluzën e foshnjës tuaj, por është e kundërta blu në rrotën e ngjyrave, gjë që e bën atë nuancën më të mirë plotësuese. “Provo një fustan prej mandarine, një jakë qelibar ose një pallto kumak për një deklaratë optimiste që do t’i bëjë sytë tuaj të kaltër të shfaqen”, thotë Kosich.

Portokallia është e gjallë dhe mund të jetë frikësuese nëse nuk jeni mësuar ta vishni. Pra, nëse nuk e ndjeni guximin që ofron portokallia, mund të provoni aksesorë si vathë, një çantë ose një shall për t’i ngjeshur me atë ngjyrë, thotë Kosich për Best Life.

Neutrale të ngrohta

Sytë blu zakonisht kanë ngjyra të tjera në to dhe ngjyrat e ngrohta neutrale, si deveja, bezha dhe kremi mund të ndihmojnë në theksimin e atyre nuancave më të vështira për t’u parë. “Gjithmonë shikoni pikat në sy për të parë se çfarë detajesh mund të nxirrni në pah”, thotë Carr. Ju mund t’i përdorni këto tone më të lehta për të mbajtur ngjyrën blu dominante ndërsa shfaqni ato ngjyra të tjera.

“Këto ngjyra të buta dhe të ngrohta krijojnë një kontrast të butë që është sa lajkatar dhe delikate,” thotë Vargas. “Ata kanë një ndjenjë klasike, të përjetshme që nuk del kurrë nga moda.”

Nëse dëshironi pak elegancë, duhet të mendoni t’i shtoni këto nuanca në dollapin tuaj.

 

 

Artikuj të ngjashëm