Shkenca shpall gruan më të bukur në botë për këtë vit

By

Megjithëse është e sigurt të supozohet se shumica e fansave të Jodie Comer ranë në dashuri me personazhin vrasës psikopat rus të aktores Villanelle nga Killing Eve, tani është vërtetuar shkencërisht se ka më shumë prapa sharmit të saj sesa vetëm  entuziazëm kaotik.

Duke ndjekur gjurmët e Bella Hadid, Comer është emëruar së fundmi gruaja më e bukur në botë duke përdorur raportin grek të artë të bukurisë Phi, një formulë e njohur që nga kohërat e lashta e cila është e barabartë me 1.618 dhe mat përsosmërinë fizike.

Duke kapur vendin e parë me një rezultat prej 94.52 për qind, sytë, vetullat, hunda, mjekra, buzët, nofulla dhe struktura e përgjithshme e fytyrës së aktores iu afruan më shumë nocionit të grekëve të lashtë për atributet e përmasave të përsosura.

Ky rezultat u nda nga kirurgu kozmetik me bazë në Londër, Dr Julian de Silva, i cili përdori një teknikë të kompjuterizuar të hartës për të renditur femrat e famshme. Ishte gjithashtu De Silva që më parë i dha Hadid të njëjtin titull.

Në qershor 2022, kirurgu estetik shikoi gjithashtu të famshëm meshkuj dhe përfundoi duke e kurorëzuar Robert Pattinson si njeriun më tërheqës në botë./Prive.al

‘Killing Eve’ star Jodie Comer named ‘most beautiful woman in the world’ according to science

Artikuj të ngjashëm