Shakira sulmohet nga derrat e egër

By

Ylli i muzikës pop Shakira thotë se ajo ishte viktimë e një sulmi të rastësishëm nga një palë derra të egër ndërsa shëtiste në një park në Barcelonë me djalin e saj tetëvjeçar.

Këngëtarja kolumbiane tha se kafshët e sulmuan atë, para se të kapnin çantën e saj dhe të tërhiqeshin me të në pyll.

Ajo ndau historinë e saj të çuditshme në një seri tregimesh në Instagram të mërkurën.

Duke mbajtur çantën tani të rimarrë por të shqyer drejt kamerës, ajo tha: “Shikoni se si dy derra të egër që më sulmuan në park më kanë lënë çantën”.

“Ata po e çonin çantën time në pyll me telefonin tim celular,” vazhdoi këngëtarja. “Ata kanë shkatërruar gjithçka”.

Ajo pastaj iu drejtua djalit të saj, babai i të cilit është futbollisti i Barcelonës, Gerard Piqué, dhe tha: “Milani tregoni të vërtetën. Thoni se si mamia juaj i qëndroi derrit të egër”.

Shakira është viktima e fundit e derrave gjithnjë e më agresivë që kanë pushtuar kryeqytetin katalanas vitet e fundit.

Në vitin 2016, policia spanjolle mori 1,187 telefonata në lidhje me derrat e egër që sulmonin qentë, plaçkitnin ushqyesit e maceve, pengonin trafikun dhe përplaseshin me makina në qytet.

Derrat, të cilët mund të mbartin një sërë sëmundjesh, janë të listuara ndër speciet më invazive në botë dhe mund të mbijetojnë në pothuajse çdo mjedis. Por gjithnjë e më shumë kafshët tërhiqen në qytete, ku jetojnë nga mbeturinat e hedhura nga njerëzit.

Numri i tyre ka shpërthyer në të gjithë Evropën, me vlerësimet e fundit që tani tejkalojnë rreth 10 milionë në të gjithë kontinentin.

Artikuj të ngjashëm