Rita Ora me një homazh emocionues për të ndjerin Avicii

By

Rita Ora i kushtoi një homazh emocionues shokut të saj të ndjerë Avicii në një koncert të mbajtur në nder e tij dhe për ndërgjegjësimin e shëndetit mendor.

Dyshja u bënë miq të mrië pasi bashkëpunuan në hitin Lonely Together në 2017, dhe Rita cau ndërsa ajo performoi këngën në koncertin në Stokholm të enjten, 20 muaj pas vetëvrasjes së tij tragjike.

Ajo më vonë hyri në Instagram për të falënderuar familjen e Aviciit për organizimin e ngjarjes dhe fansat për mbështetjen e koncertit.

Ajo shkroi: ‘Dua të falënderoj familjen e @ avicii për organizimin e kësaj për të rritur ndërgjegjësimin për shëndetin mendor veçanërisht brenda industrisë së muzikës.

“Shpesh suksesi mund të shihet si një përfaqësim që dikush po bën mirë edhe mendërisht, megjithatë ne mund të shohim këtu se ka shumë punë për të bërë, faleminderit për të gjithë 60,000 prej jush dhe ata që shikojnë në shtëpi dhe familjen e Tim.”

Këngëtarja ndau gjithashtu një citim nga babai i të ndjerit, i cili lexoi: ‘Ne duam që ky koncert të ndihmojë në vendosjen e temës në axhendë dhe t’i kushtojë vëmendje stigmës që rrethon sëmundjen mendore dhe vetëvrasjet.

“Politikat dhe mjetet janë të nevojshme për të zbuluar rreziqet dhe për të parandaluar vetëvrasjet, veçanërisht në mesin e të rinjve.” – Klas Bergling, babai i Aviciit ”

Avicii, emri i vërtetë i të cilit ishte Tim Bergling, u gjet i vdekur në dhomën e tij të hotelit në Oman, në prill të vitit të kaluar në moshën vetëm 28 vjeç.

Policia tha që nuk kishte ‘dyshim penal ’ose prova vrasjeje në vdekjen e tij. Një raport nga TMZ do të zbulonte më vonë shkaku i vdekjes së muzikantit ishte vetëvrasje, si rezultat i dëmtimeve të vetë-shkaktuara nga një shishe vere e thyer.

Image result for avicii

 

 

Artikuj të ngjashëm