Pse dizajni i famshëm i manikyrit po kthehet përsëri në modë?

By

Vetëm një lloj dizajni, një lloj manikyri paraqiste elegancën dhe klasiken e vërtetë – Manikyri francez!

Image result for french manicure

Mirëpo, me ardhjen 2010-ës, pamja me shpejtësi u shua dhe nuk u pa gjëkundi.

Manikyri francez, krijuar nga themeluesi Orly Jeff Pink në vitet ’70, fillimisht u bë nga gra gra të një klase më të lartë. Por sapo pamja morri famë dhe shihej gjithkund, hijeshia e saj kishte humbur te paksa.

Related image
Cher në vitet e 70-ta me manikyrin e famshëm të asaj kohe

Artistja kanadeze e thonjve Gina Edvard mendon se nuk ishte vetë pamja, por mënyra e zakonshme me të cilën dizajni punohej, ishte ajo që çoi përfundimisht në vdekjen e manikyrit francez.

“Gjithmonë më ka pëlqyer maja e bardhë franceze, dhe për mendimin tim nuk ka dalë kurrë jashtë stilit,” thotë ajo. “[Por] dizajni është konsideruar i vjetruar për mbi 10 vjet tani dhe kjo për shkak të mungesës së krijimtarisë. Pas një kohe dizajni u bë shumë i rëndomtë.” – thotë Edvard.

Sidoqoftë, për 2019-ën, dhe gjenerata e re e të famshëmve tani po e bën përsëri këtë dizajn, përkundër reputacionit negativ që ka fituar gjatë viteve.

Vetëm në verën e këtij viti, Ashley Graham, Kylie Jenner, Bella Hadid, dhe më shumë janë parë po me këtë dizajn të manikyrit francez.

View this post on Instagram

hello paradise 🌴

A post shared by Kylie ✨ (@kyliejenner) on

Dhe kjo gjë pritej – pothuajse të gjitha tendencat e bukurisë dhe stilit janë ciklike. “Ishte vetëm çështje kohe më parë, si pantallona të shkurtra biçikletë, çantat e vogla dhe xhinset e gjera, do të bënte një rikthim,” thotë ajo.

Edhe pse klasikja është thonj rozë dhe maje e bardhë, artistet e thonjve po eksperimentojnë me idenë origjinale të manikyrit francez – që do të thotë manikyri francez është këtu për të qëndruar përgjithmonë!

Image result for kylie jenner french manicureImage result for kylie jenner french manicureImage result for kylie jenner french manicure

 

Artikuj të ngjashëm