Për çka po akuzohet Shakira?

By

Prokurorët spanjollë lëshuan akuza të reja të martën kundër Shakirës, ​​duke pretenduar se këngëtarja kolumbiane nuk pagoi 6.4 milionë dollarë taksa në vitin 2018. Akuzat vijnë dy muaj përpara se ajo të dalë në gjyq për akuzat e mëparshme për mashtrim tatimor.

Ankesa penale e paraqitur nga prokurorët në Barcelonë thotë se Shakira nuk ka raportuar të gjitha të ardhurat e saj në vitin 2018, kur ajo jetonte në Barcelonë me ish-yllin e futbollit Gerard Pique dhe dy fëmijët e tyre, raportoi El Pais, transmeton Klankosova.tv. Çifti i dhanë fund lidhjes së tyre 11-vjeçare vitin e kaluar.

Ankesa pretendon se këngëtarja ka përdorur një sërë “kontratash të simuluara” për të transferuar të drejtat e muzikës, duke devijuar një pjesë të të ardhurave të saj në kompani offshore.

“Shakira ka mbajtur në çdo kohë disponueshmërinë dhe kontrollin e plotë mbi të drejtat e saj muzikore”, thuhet në ankesë.

Gjykata e Lartë e Drejtësisë e Katalonjës njoftoi hetimin në korrik, duke thënë se prokurorët pretenduan dy akuza për mashtrim tatimor në vitin 2018.

Shakira u padit vitin e kaluar me akuza të veçanta në Spanjë duke pretenduar se ajo nuk ka paguar afro 14.8 milionë dollarë taksa midis 2012 dhe 2014.

Ajo përballet me mundësinë e tetë vjet burgim dhe një gjobë prej afro 24.5 milionë dollarë nëse shpallet fajtore në rast pasi ka refuzuar një ofertë zgjidhjeje.

“Unë jam e sigurt se kam prova të mjaftueshme për të mbështetur çështjen time dhe se drejtësia do të mbizotërojë në favorin tim,” tha ajo për revistën Elle vitin e kaluar.

Artikuj të ngjashëm