Pas incidentit në “Oscar”, Will Smith po planifikon rikthimin e tij?

By

Will Smith duket se po planifikon rikthimin e tij në aktrim gati gjashtë muaj pasi goditi në skenë komedianin Chris Rock në skenën e 94 -të të Çmimeve të Akademisë.

Sipas “Deadline”, 53-vjeçari pritet të luajë në debutimin e regjisorit Sharmeen Obaid-Chinoy, Brilliance, me Paramount Pictures.

I përshkruar si ‘projekti i pasionit’ i Smith, ai do të prodhojë gjithashtu projektin me bashkëpunëtorin e tij të gjatë, regjisorin Akiva Goldsman, i cili shkroi skenarin.

Goldsman është pas një numri të roleve me protagonist Smith, si I, Robot (2004), I Am Legend (2007) dhe Hancock (2008).

Skenari i Goldsman u përshtat nga romani me të njëjtin emër nga autori Marcus Sakey, i cili gjithashtu renditet si një nga producentët e filmit. 

Ai përqendrohet në 1% të popullsisë njerëzore që, që nga viti 1980, ka lindur me aftësi të jashtëzakonshme.

Ai është një ‘shkëlqim’ që punon për Departamentin e Analizës dhe Reagimit, i cili ka përdorur aftësitë e tij për të gjurmuar terroristët.

Kur të përballet me objektivin e tij më të rrezikshëm, një shok brilant me etje për shkatërrim, Cooper ‘do të duhet të shkelë gjithçka në të cilën beson – dhe të tradhtojë llojin e tij’, sipas përmbledhjes.

Smith do të prodhojë Brilliance përmes kompanisë së tij Westbrook Studios së bashku me bashkëpresidentin Jon Mone dhe producentin Ryan Shimazaki.

Regjisori Obaid-Chinoy ka grumbulluar një rezyme mbresëlënëse të punës televizive dhe filmave të shkurtër, duke përfshirë filmat e shkurtër, fitues të çmimit Oscar, Saving Face dhe A Girl in the River: The Price of Forgiveness.

Megjithëse ky mund të jetë rikthimi i Smith-it në aktrim, ylli tashmë ka realizuar projektin e tij të parë që kur bëri bujë në Academy Awards këtë vit.

Ai u kap në xhirimet e dokumentarëve të ardhshëm të National Geographic dhe Disney+, Welcome To Earth, në Ekuador në fillim të këtij muaji.

Aktori u pa gjithashtu në Indi në prill dhe u pa në Zanzibar, Tanzani në maj me gruan e tij Jada Pinkett, 50 vjeç, ku ata punuan në projekte në Spitalin e Qarkut në Bagamoyo. 

U raportua të martën se filmi Apple TV+ i Smith, Emancipation, i cili përfundoi xhirimet në fund të vitit 2021, thuhet se do të dalë në fillim të dhjetorit.

Për shkak të goditjes që Smith mori pas shuplakës së tij në Natën e Oskarit, “Variety” fillimisht raportoi se Apple kishte vendosur të shtynte publikimin e filmit deri në vitin 2023.

Akademia konfirmoi në fillim të këtij viti se “çdo film artistik duhet të ketë një datë kualifikuese të daljes në treg midis 1 janarit dhe 31 dhjetorit 2022”.

Artikuj të ngjashëm