Ndiqni këto këshilla për një lëkurë plot shkëlqim

By

Është e vetëkuptueshme se ajo që ne vendosim në trupin tonë është një faktor kryesor përcaktues në sa të shëndetshëm jemi, por edhe në atë se si duket lëkura jonë.

Thënia e vjetër “ju jeni ajo që hani” nuk ka qenë kurrë më e vërtetë, veçanërisht kur bëhet fjalë për të pasur një lëkurë me shkëlqim.

Më poshtë janë disa nga këshillat më të mira të dietës që mund të ndiqni për të mbajtur lëkurën e shëndetshme dhe të re për shumë vite.

Mjekët rekomandojnë që të pimë të paktën tetë gota ujë në ditë.

Përveç mbajtjes së zemrës dhe veshkave tona, uji është gjithashtu thelbësor për shëndetin e mirë të lëkurës. Për të shpjeguar, uji hidraton trupin e njeriut dhe largon toksinat e këqija.

Nëse dëshironi që lëkura juaj të ketë një shkëlqim edhe më të mirë, shtoni feta limoni dhe kastraveci në ujin tuaj.Karotat janë një nga ushqimet më të mira që mund të hani. Jo vetëm që janë të mbushura me fibra, por karotat janë gjithashtu plot me antioksidantë që parandalojnë dëmtimin e qelizave të lëkurës.

Krahasuar me frutat e tjera, papaja ka vëllimin më të lartë të vitaminës C. Nëse nuk e keni ditur, vitamina C është një nga komponentët e marrjes së lëkurës me shkëlqim pasi riparon kolagjenin. Kolagjeni mbron trupin tuaj nga plakja e parakohshme dhe dëmtimi i diellit.

Nëse hani papaja, do të merrni gjithashtu një dozë të shëndetshme të vitaminës E.

Vitamina E mbron qelizat e trupit nga radikalet e lira, të cilat dëmtojnë qelizat. Për më tepër, papajat janë plot me antioksidantë të ndryshëm që përfitojnë lëkurën tuaj.

Artikuj të ngjashëm