Ndahet nga jeta pioneri i industrisë muzikore britanike (FOTO)

By

Jamal Edwards, një figurë kryesore në industrinë muzikore britanike, i njohur për themelimin e platformës muzikore SBTV, e cila ndihmoi në popullarizimin e grimit dhe nisjen e disa muzikantëve të mëdhenj, vdiq të dielën. Ai ishte 31 vjeç.

Vdekja e Edwards u raportua nga BBC të dielën në mbrëmje pasi publikimi u konfirmua me kompaninë e Edwards. Për momentin nuk ka detaje të tjera rreth vdekjes së tij.

Edwards mori pjesë në BRIT Awards më 8 shkurt dhe thuhet se performoi si DJ në Londër të shtunën mbrëma.

I lindur në Luton në vitin 1990, Edwards u rrit në Acton, Londrën perëndimore. Ai filloi SBTV si një kanal në YouTube në 2006, duke operuar platformën si një transmetues për të rinjtë, përpara se të grumbullonte një audiencë mjaft të madhe për të nënshkruar me kompanitë kryesore diskografike.

Duke theksuar zbulimin e artistëve në zhvillim, SBTV do të shfaqte punë të hershme nga disa artistë të mëdhenj, duke përfshirë Ed Sheeran, Dave, Jessie J, Rita Ora, Bugzy Malone, Krept & Konan dhe Stormzy. Që nga fillimi i saj, platforma është rritur në 1.22 milionë abonentë në YouTube dhe ka tërhequr mbi një miliard shikime video.

Ndërsa SBTV u rrit, Edwards përdori suksesin e tij për të mbështetur programet e shëndetit mendor. Në vitin 2021, ai nisi një projekt që synonte rinovimin e qendrave rinore.

Në vitin 2014, Edwards iu dha një MBE për kontributin e tij në muzikë. Ai shërbeu gjithashtu si ambasador i Prince’s Trust, një shoqatë bamirësie për të rinjtë e drejtuar nga Princi i Uellsit që ndihmon sipërmarrësit e rinj të ngrisin kompanitë e tyre në këmbë. Përtej muzikës, Edwards ishte gjithashtu një drejtor, autor dhe stilist praktik.

Artikuj të ngjashëm