Ndahet nga jeta këngëtari legjendar

By

Bennett u diagnostikua me sëmundjen e Alzheimerit në vitin 2016. Albumi i tij i fundit, publikimi i vitit 2021 “Love for Sale”, përmbante duete me Lady Gaga në titullin “Night and Day” dhe këngë të kompozitorit amerikan, Cole Porter.

Tony Bennett dies at 96: Looking back on his 8 decade career

Tony Bennett, këngëtari i shquar dhe i përjetshëm, i cili zbukuroi një karrierë të gjatë dekadash që i solli atij admirues si Frank Sinatra te Lady Gaga, vdiq të premten. Ai ishte 96 vjeç, vetëm dy javë para ditëlindjes së tij.

Përkushtimi i tij ndaj këngëve klasike amerikane i dha atij çmimin e parë Grammy për hitin e vitit 1962, “I Left My Heart In San Francisco”.

circa 1957:  American singer Tony Bennett performs on stage with American jazz drummer Art Blakey.  (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

Publicistja Sylvia Weiner konfirmoi vdekjen e Bennett duke thënë se ai vdiq në qytetin e tij të lindjes, Nju Jork.

Si një nga këngëtarët e fundit të mëdhenj të sallonit nga mesi i shekullit të 20-të, Bennett shpesh thoshte se ambicia e tij e përjetshme ishte të krijonte “një katalog hitesh sesa rekorde hit”. Ai publikoi më shumë se 70 albume, siguroi 19 Grammy dhe gëzoi dashuri të thellë dhe të qëndrueshme nga fansat dhe artistët e tjerë. /Prive.al

Tony Bennett and Lady Gaga perform live at Radio City Music Hall on August 05, 2021 in New York City.

Artikuj të ngjashëm