Ndahet nga jeta kantautorja dhe legjenda e rokut

By

Christine McVie, e cila luajti me Fleetwood Mac dhe shkroi disa nga këngët e tyre më të famshme, ka vdekur në moshën 79-vjeçare, ka thënë familja e saj.

Kantautorja britanike ishte pas hiteve, duke përfshirë Little Lies, Everywhere, Don’t Stop, Say You Love Me dhe Songbird.

Ajo vdiq paqësisht në një spital në shoqërinë e familjes së saj, thuhet në një deklaratë.

McVie u largua nga Fleetwood Mac pas 28 vitesh në 1998, por u kthye në 2014.

Deklarata e familjes tha se “ne do të dëshironim që të gjithë ta mbanin Christine në zemrat e tyre dhe të kujtonin jetën e një qenieje të jashtëzakonshme njerëzore dhe muzikante të nderuar që u dashurua universalisht”.

E lindur Christine Perfect, McVie u martua me basistin e Fleetwood Mac, John McVie, dhe iu bashkua grupit në fillim të viteve 1970.

Christine McVie performon në koncert me Fleetwood Mac në Qendrën SAP më 25 nëntor 2014
Christine McVie duke performuar në Nju Jork në 2014

Fleetwood Mac u bë një nga grupet më të njohura të rock-ut në botë në vitet 1970 dhe 1980.

Albumi i tyre i vitit 1977 Rumors – i frymëzuar nga ndarja e McVies dhe çiftit tjetër të grupit, Lindsey Buckingham dhe Stevie Nicks – u bë një nga më të shiturit e të gjitha kohërave, me më shumë se 40 milionë kopje të shitura në mbarë botën.

McVie ishte një nga tetë anëtarët e grupit të futur në Rock ‘n’ Roll Hall of Fame në 1998.

Në të njëjtin vit, pas suksesit të albumit të tyre live The Dance, ajo u tërhoq në Kent, duke thënë se frika e fluturimit nënkuptonte se ajo po largohej nga grupi.

Por ajo rizbuloi dashurinë e saj për të performuar në një paraqitje të vetme me grupin në arenën O2 të Londrës në 2013 dhe iu kthye atyre një vit më vonë.

“Ishte e mahnitshme, sikur të mos isha larguar kurrë. U ngjita përsëri atje dhe aty ishin, të njëjtat fytyra të vjetra në skenë,” i tha ajo gazetës Guardian në atë kohë.

Artikuj të ngjashëm