MTV VMA 2023: Dua Lipa dhe Bebe Rexha nominohen në këto kategori

By

Paramore, Dua Lipa, Aespa dhe Ed Sheeran janë ndër artistët e nominuar për MTV Video Music Awards të këtij viti. Ceremonia zhvillohet më 12 shtator në Newark, Qendrën Prudential të Nju Xhersit. Shikoni të gjitha nominimet më poshtë.

Taylor Swift dhe SZA kryesojnë paketën me tetë dhe gjashtë nominime secila. Të dy u njohën në kategorinë Video e Vitit, përkatësisht për Anti-Hero dhe Kill Bill. Pas tyre janë Doja Cat, Miley Cyrus, Nicki Minaj, Olivia Rodrigo dhe Sam Smith dhe Kim Petras, të cilët janë të barabartë me pesë nominime.

2023 MYV Video Music Awards Nominees – Lista e plotë

Video of the Year
Doja Cat – “Attention”
Miley Cyrus – “Flowers”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”
Olivia Rodrigo – “Vampire”
Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Artist of the Year
Beyoncé
Doja Cat
Karol G
Nicki Minaj
Shakira
Taylor Swift

Song of the Year
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “Vampire”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”
Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”
Steve Lacy – “Bad Habit”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Best New Artist

GloRilla
Ice Spice
Kaliii
Peso Pluma
PinkPantheress
Reneé Rapp

Push Performance of the Year
August 2022: Saucy Santana – “Booty”
September 2022: Stephen Sanchez – “Until I Found You”
October 2022: JVKE – “golden hour”
November 2022: Flo Milli – “Conceited”
December 2022: Reneé Rapp – “Colorado”
January 2023: Sam Ryder – “All The Way Over”
February 2023: Armani White – “GOATED”
March 2023: Fletcher – “Becky’s So Hot”
April 2023: Tomorrow X Together – “Sugar Rush Ride”
May 2023: Ice Spice – “Princess Diana”
June 2023: FLO – “Losing You”
July 2023: Lauren Spencer Smith – “That Part”

Best Collaboration
David Guetta & Bebe Rexha – “I’m Good (Blue)”
Post Malone & Doja Cat – “I Like You (A Happier Song)”
Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”
KAROL G & Shakira – “TQG”
Metro Boomin ft. The Weeknd, 21 Savage, Diddy – “Creepin’ (Remix)”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

Best Pop
Demi Lovato – “Swine”
Dua Lipa – “Dance the Night”
Ed Sheeran – “Eyes Closed”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “Vampire”
P!NK – “Trustfall”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Best Hip-Hop
Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”
DJ Khaled ft. Drake & Lil Baby – “STAYING ALIVE”
GloRilla & Cardi B – “Tomorrow 2”
Lil Uzi Vert – “Just Wanna Rock”
Lil Wayne ft. Swizz Beatz & DMX – “Kant Nobody”
Metro Boomin ft. Future – “Superhero (Heroes and Villains)”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”

Best Rock
Foo Fighters – “The Teacher”
Linkin Park – “Lost (Original Version)”
Red Hot Chili Peppers – “Tippa My Tongue”
Måneskin – “The Loneliest”
Metallica – “Lux Æterna”
Muse – “You Make Me Feel Like It’s Halloween”

Best Alternative
Blink-182 – “Edging”
Boygenius – “The Film”
Fall Out Boy – “Hold Me Like a Grudge”
Lana Del Rey ft. Jon Batiste – “Candy Necklace”
Paramore – “This Is Why”
Thirty Seconds To Mars – “Stuck”

Best Latin

Anitta – “Funk Rave”
Bad Bunny – “Where She Goes”
Eslabon Armado & Peso Pluma – “Ella Baila Sola”
Grupo Frontera & Bad Bunny – “un x100to”
Karol G & Shakira – “TQG”
Rosalía – “Despechá”
Shakira – “Acróstico”

Best R&B
Alicia Keys ft. Lucky Daye – “Stay”
Chlöe ft. Chris Brown – “How Does It Feel”
Metro Boomin ft. The Weeknd, 21 Savage, Diddy – “Creepin’ (Remix)”
SZA – “Shirt”
Toosii – “Favorite Song”
Yung Bleu & Nicki Minaj – “Love In The Way”

Best K-Pop
Aespa – “Girls”
Blackpink – “Pink Venom”
Fiffty Fifty – “Cupid”
Seventeen – “Super”
Stray Kids – “S-Class”
Tomorrow X Together – “Sugar Rush Ride”

Best Afrobeats
Ayra Starr – “Rush”
Burna Boy – “It’s Plenty”
Davido ft. Musa Keys – “Unavailable”
Fireboy DML & Asake – ”Bandana”
Libianca – “People”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”
Wizkid ft. Ayra Starr – “2 Sugar”

Video for Good
Alicia Keys – “If I Ain’t Got You (Orchestral)”
Bad Bunny – “El Apagón – Aquí Vive Gente”
Demi Lovato – “Swine”
Dove Cameron – “Breakfast”
Imagine Dragons – “Crushed”
Maluma – “La Reina”

Best Cinematography
Adele – “I Drink Wine”
Ed Sheeran – “Eyes Closed”
Janelle Monae – “Lipstick Lover”
Kendrick Lamar – “Count Me Out”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “Vampire”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Best Direction
Doja Cat – “Attention”
Drake – “Falling Back”
Kendrick Lamar – “Count Me Out”
Megan Thee Stallion – “Her”
Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Best Art Direction
Boygenius – “The Film”
Blackpink – “Pink Venom”
Doja Cat – “Attention”
Lana Del Rey ft. Jon Batiste – “Candy Necklace”
Megan Thee Stallion – “Her”
SZA – “Shirt”

Best Visual Effects
Fall Out Boy – “Love From the Other Side”
Harry Styles – “Music for a Sushi Restaurant”
Melanie Martinez – “Void”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”
Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Best Choreography
Blackpink – “Pink Venom”
Dua Lipa – “Dance the Night”
Jonas Brothers – “Waffle House”
Megan Thee Stallion – “Her”
Panic! at the Disco – “Middle of a Breakup”
Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”

Best Editing
Blackpink – “Pink Venom”
Kendrick Lamar – “Rich Spirit”
Miley Cyrus – “River”
Olivia Rodrigo – “Vampire”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Artikuj të ngjashëm