Maska nga tharmi që do të shpëtojë flokët tuaj këtë vjeshtë

By

Vjeshta përveq që sjell ndryshimin e motit, sjell edhe ndryshime në flokët tanë. Duke shkaktuar rënien e tyre në këtë sezonë është e rëndësishme të kujdesemi që ti ripërtrijmë flokët tanë nga sezoni i kaluar.

Një maskë që do të kthej lagështinë dhe ti bëjë flokët e juaj të shkëlqejnë është ajo nga tharmi.

Image result for hair mask application

Për të arritur rezultate maksimale, maskën duhet ta përsëritni  dy here në javë për dy muajt e ardhshëm.

Rezultati aplikimit të kësaj maske, jo vetëm që është i kualitetit të lartë, por edhe i qëndrueshëm! Maskat nga tharmi është e përshtatshme për të gjitha llojet e flokëve dhe përshpejton rritjen e tyre.

Image result for yeast hair mask

 

Përbërësit:

  • 3–4 lugë supe qumësht të nxehtë;
  • 1 lugë kafeje mjaltë;
  • 7g tharmë të thatë, ose 20 g tharmë të freskët.

 

Përgatitja:

Në 3–4 lugë supe qumësht të nxehtë tretni 1 lugë kafeje mjaltë apo sheqer, shtoni 20g tharmë të freskët (për flokë të gjatë përdorni sasi të dyfishtë).

15 – 20 minuta lini në vend të nxehtë që të fermentohet. Tretjen e përftuar qiteni në flokë të pastër dhe të njomë.

Mbështillni me qese najloni dhe peshqir. Mbani në kokë një orë (mundeni edhe më gjatë, deri në 2 orë, sa më gjatë aq më mirë), pastaj flokët lani me ujë të ngrohtë.

 

Burimi: Health.com

Artikuj të ngjashëm