Mariah Carey në telashe! Paditet këngëtarja

By

Këngëtarja Mariah Carey është paditur për shkelje të të drejtave të autorit për mega-hitin e saj të Krishtlindjeve të vitit 1994, “All I Want for Christmas is You”.

Kantautori Andy Stone thotë se ai shkroi një këngë me të njëjtin emër pesë vjet më parë, duke argumentuar se zonja Carey shfrytëzoi “popullaritetin” dhe “stilin” e tij.

Pavarësisht se kanë një titull, dy këngët duken të ndryshme muzikore, por zoti Stone pretendon se zonja Carey shkaktoi konfuzion dhe nuk kërkoi leje.

Kënga e Krishtlindjeve “All I Want for Christmas is You” e Mariah Carey, është një nga rekordet më të njohura të Krishtlindjeve të të gjitha kohërave.

Që kur u shfaq në albumin Merry Christmas në 1994, ai ka kryesuar listat në disa vende dhe deri në vitin 2017 thuhet se i kishte fituar zonjës Carey më shumë se 60 milion dollarë.

Kënga është transmetuar një miliard herë në Spotify.

Në një kujtim të kohëve të fundit, zonja Carey pranoi se kompozoi “pjesën më të madhe të këngës në një tastierë të vogël Casio”.

Zoti Stone, i cili performon nën emrin Vince Vance me grupin Vince Vance and the Valiants, po kërkon të paktën 20 milionë dollarë (16 milionë funte) si dëmshpërblim.

Ankesa thotë se zonja Carey, si dhe bashkë-shkrimtari i saj Walter Afanasieff dhe kompania diskografike Sony Music Entertainment, kanë fituar “fitime të pamerituara” nga kënga, duke argumentuar se të pandehurit “me vetëdije, me dashje dhe qëllimisht u angazhuan në një fushatë” shkel të drejtën e autorit.

Zoti Stone argumenton se ai kurrë nuk ka dhënë leje që kënga e tij të përdoret për ndonjë qëllim, duke përfshirë “krijimin e një vepre derivative”.

Nuk është e qartë pse sfida ligjore është bërë vetëm tani, 28 vjet pas publikimit të këngës së zonjës Carey.

Ankesa thotë se avokatët e zotit Stone kontaktuan fillimisht zonjën Carey dhe të pandehurit e saj vitin e kaluar, por nuk ishin në gjendje të arrinin ndonjë marrëveshje.

Nuk është e pazakontë që këngë të ndryshme të kenë të njëjtin emër dhe Zyra e Shteteve të Bashkuara për të Drejtat e Autorit liston 177 hyrje në faqen e saj të internetit nën titullin “All I Want for Christmas is You”.

Artikuj të ngjashëm