Kim Kardashian pas vendimit për tu bërë avokate: Po studioj dhe s’e kam të lehtë, profesorëve s’iu intereson se kush je

By

Ylli reality show Kim Kardashian, ka thënë se do i nënshtrohet provimit të avokatisë në Kaliforni gjatë vitit 2022.

Në një intervistë për revistën Vogue, ka thënë se ka pritur goxha gjatë për këtë vendim ndërsa ka rrëfyer se ka nisur të punojë për një firmë avokatie në San Francisco gjatë verës së kaluar. Që nga ajo kohë Kardashian ka nisur të punojë me avokatë e aktivistë për reforma në drejtësinë kriminale.

Ndërsa tani, ajo thotë se nuk e ka aspak të lehtë këtë proces, ngase në katër vitet e ardhshme do i duhet të studiojë 18-të orë në javë, derisa është nënë e tre fëmijëve dhe ka shumë punë.

Ajo madje ka sqaruar se pavarësisht që është një grua e privilegjuar, profesorëve nuk iu intereson se kush është dhe se po mundohet të studiojë natën, pasi t’i ketë vënë fëmijët në gjumë e pasi t’i ketë kryer punët gjatë ditës.

Madje, i ka inkurajuar që të gjithë që ta ndjekin ëndrrën pavarësisht se sa e lodhshme është dhe sa shumë kohë u merr rruga drejt realizimit të ëndrrave. /Prive.al

View this post on Instagram

Last year I registered with the California State Bar to study law. For the next 4 years, a minimum of 18 hours a week is required, I will take written and multiple choice tests monthly. As my first year is almost coming to an end I am preparing for the baby bar, a mini version of the bar, which is required when studying law this way. I’ve seen some comments from people who are saying it’s my privilege or my money that got me here, but that’s not the case. One person actually said I should “stay in my lane.” I want people to understand that there is nothing that should limit your pursuit of your dreams, and the accomplishment of new goals. You can create your own lanes, just as I am. The state bar doesn’t care who you are. This option is available to anyone who’s state allows it. It’s true I did not finish college. You need 60 college credits (I had 75) to take part in “reading the law”, which is an in office law school being apprenticed by lawyers. For anyone assuming this is the easy way out, it’s not. My weekends are spent away from my kids while I read and study. I work all day, put my kids to bed and spend my nights studying. There are times I feel overwhelmed and when I feel like I can’t do it but I get the pep talks I need from the people around me supporting me. I changed my number last year and disconnected from everyone because I have made this strict commitment to follow a dream of mine – It’s never too late to follow your dreams. I want to thank Van Jones for believing in me and introducing me to Jessica Jackson. Jessica along with Erin Haney have taken on the role of my mentors and I am forever grateful to them both putting in so much time with me, believing in me and supporting me through this journey. This week I have a big torts essay due on negligence. Wish me luck ✨⚖️

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Artikuj të ngjashëm