Këto janë përfitimet shëndetësore nëse hani qepë me lëng limoni

By

Qepa është një ushqim që duhet ta përfshini në dietën tuaj për të shmangur shumë sëmundje, thonë ekspertët e shëndetit. Të pasura me komponime të squfurit organik si alicina dhe fibra, qepët thuhet se na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, ulin kolesterolin dhe ndihmojnë në humbjen e peshës në varësi të ushqimit me të cilin e kombinojmë. Ato janë gjithashtu të mira për shëndetin e zorrëve nëse kombinohen me lëng limoni.

Luke Coutinho, trajner, në faqen e tij në Instagram foli për përfitimin shëndetësor të ngrënies së qepëve të freskëta me një copë limon para se të hani ushqim. Duke postuar një video të shkurtër të qepëve të prera me një copë limon, Coutinho thotë se kombinimi është një fillim i shkëlqyer dhe rrit tretjen.

I pasur me inulin prebiotik dhe fruktooligosakaride, qepët rrisin numrin e baktereve të mira në zorrë dhe përmirësojnë funksionin imunitar, sipas studimeve shëndetësore. Ne mund t’i shtojmë ato në recetat tona në mënyra të ndryshme. Nga sallatat, duke bërë lëng perimesh, qepët janë mjaft të gjithanshme dhe shumë ushqime mund të bëhen me to.

Coutinho, megjithatë, paralajmëron se jo të gjithë do të përfitojnë nga ky kombinim. Për ata që kanë probleme me aciditetin ose sindromën e zorrëve të irritueshme, ngrënia e qepëve mund të çojë në gazra dhe fryrje. Konsultohuni me një ekspert shëndetësor, nëse është kështu.

Nëse jeni duke ngrënë qepë me domate mund të jetë një kombinim shumë i mirë pasi domatja ka një përbërës të quajtur likopen i cili absorbohet më mirë në trup me ndihmën e qepës, tha Dr Bimal Chhajer, një kardiolog i njohur në një video në Youtube.

Artikuj të ngjashëm