Këta janë fustanet ikonë të kësaj dekade

By

Çfarë ndodh kur një fustan bëhet më shumë sesa thjesht një fustan?

Si mund të vijë një fustan për të përcaktuar një lëvizje shoqërore, apo  politike? Dhe çka e dallon një fustan që e bën atë të bëhet “viral”?

Përpara hyrjes në një dekadë të re, Independent u zhytën në arkivat sartoriale për të zgjedhur veshjet më me ndikim nga 10 vitet e fundit, duke renditur pamjet e njohura që kanë fituar vendin e tyre në historinë e modës.

Fustani Inaugural i Michelle Obama, Jason Wu, 2009

11 - Michelle Obama’s Inaugural Gown, Jason Wu, 2009
Veshja e një Zonje të Parë për inaugurimin është një rast i rëndësishëm, dhe ai që shumë stilistë e konsiderojnë si nderin më të madh të karrierës së tyre. Pra, kur Michelle Obama zgjodhi një emër relativisht të panjohur brenda sferës së modës për rastin, kritikët u morën në befasi. Për debutimin e saj si Zonjë e Parë, Obama zgjodhi një fustan fildishi, me një sup, të dizajnuar nga 26-vjeçari Jason Wu, i cili ishte një dizajnues relativisht pak i njohur në atë kohë.

Fustani jeshil i Jennifer Lopez, Versace, 2019

9 - Jennifer Lopez's green dress, Versace, 2019

Kur Jennifer Lopez veshi këtë fustan në  Grammys 2000 ajo zbriti në historinë e modës. Me kalimin e viteve, marka të shumta janë përpjekur të kopjojnë fustanin e Versace, por askush nuk e ka arritur.

Fustani i Billy Porter në Oscar, Christian Siriano, 2018

8 - Billy Porter’s Oscars dress, Christian Siriano, 2018
Në shkurt, ylli i Pose u bë i ftuari më i përfolur në Oskar falë fustanit të tij , të krijuar nga Christian Siriano. Por veshja e Porterit nuk i kundërshtoi vetëm konventat sartoriale duke përzier një kostum me një fustan, ai përmbysi normat gjinore dhe reflektoi një zhvendosje kryesore shoqërore.

Fustani i Rihanna-s në Met Gala, Guo Pei, 2015

6 - Rihanna’s Met Gala dress, Guo Pei, 2015

Fustani prej mishit i Lady Gaga, 2010

3 - Lady Gaga’s meat dress, 2010

Për MTV Music Video Awards 2010, Lady Gaga i ktheu shpinën fustaneve të zakonshëm , duke veshur një fustan të bëra nga bifteki i papërpunuar, i kompletuar me çizme, një kuletë dhe kapelë.

Fustan i dasmës së Dukeshës së Kembrixhit, Alexander McQueen, 2011

2 - The Duchess of Cambridge's wedding dress, Alexander McQueen, 2011
Dasma e Kate Middleton dhe Princi William më 29 Prill 2011 përfshiu shumë momente të paharrueshme por asnjë detaj nuk e ka lënë mbresa ashtu si veshja ikonike e dukeshës. Veshja ishte dizajnuar nga Sarah Burton në Alexander McQueen dhe ishte frymëzuar nga tradita Victoriane.

 

Artikuj të ngjashëm