Këshilla gatimi që do t’ua lehtësojnë jetën (FOTO)

By

Të gjithë i duam ushqimet e ndryshme e të shijshme, dhe disa prej nesh madje na pëlqen procesi i gatimit.

Sipas hulumtimeve, njerëzit kalojnë mesatarisht 6.5 orë në javë në kuzhinë. Dhe vetëm 1 në 3 personave i pëlqen gatimi. Falë njerëzve të tillë, ne mësojmë më shumë se si t’i bëjmë të përsosura ushqimet e zakonshme.

Ne dimë disa sekrete si këto dhe tani mund të bëjmë makarona të rregullta shumë më mirë sesa disa restorante.

Përgatitja e pastave si italianët

Mund të duket sikur nuk ka vakt më të thjeshtë se makaronat, por janë disa gjëra që duhet t’i dini. Është më mirë të përdorni një tenxhere të paktën 6-litërshe. Hidhni ujë të mjaftueshëm në të në mënyrë që uji të marrë 3/4 e të gjithë hapësirës, përndryshe makaronat do të jenë ngjitëse dhe të buta. Dhe nëse shërbeni makarona me një salcë, mos shtoni vaj në ujë. Ai do t’i mbulojë makaronat dhe do të parandalojë që salca të futet mbi të.

Dhe më e rëndësishmja, ziejini makaronat 1-2 minuta më pak sesa thotë pakoja. Pastaj vendoseni në salcë të vluar dhe përfundoni gatimin. Mos kini frikë nga eksperimente të tilla. Për shembull, kuzhinieri i famshëm, Michael Chiarello, rekomandon nxjerrjen e makaronave 4 minuta më herët për t’i lënë të thithin në më shumë salcë.

Madje ka edhe këshilla se si duhet përgatitur vezët

Rekomandohet të bëni vezë të skuqura në një temperaturë të ulët me vaj ose gjalpë. Vezët duhet të plasariten shumë afër sipërfaqes në mënyrë që e verdha të mos prishet. Pastaj pritini të bardhat që të përhapen. Thjesht prekni të bardhët me majën e një thike.

Ka një mënyrë të mirë për ta pastruar tiganin dhe për ta bërë salcën

Pas skuqjes së mishit ose perimeve, ose pasi i keni pjekur në furrë, ka mbeturina ushqimi dhe yndyre në sipërfaqe. Pak njerëz e dinë se është e mundur të bëhet salcë e mirë nga ajo. Ekziston një teknikë e thjeshtë gatimi e quajtur deglazing. Hidhni pak lëng me shije në tiganin që sapo keni përdorur. Mund të jetë supë me mish ose perime. Duhet të përdorni rreth 1 filxhan të lëngut, ta lini të ziejë derisa lagështia e salcës të avullojë pak.

Shijen e çokollatës së nxehtë mund ta bëni edhe më të mirë

Një përdorues i Reddit ndau këtë sekret jo të qartë: “Shtoni kripë në çokollatën e nxehtë. Nuk e bën aspak të kripur, por e bën disi më shumë çokollatë. Të gjithë thonë gjithmonë se çokollata ime e nxehtë është më e mira, por unë thjesht përdor pluhur të parapaketuar me qumësht dhe pak kripë! ” Gjëja është se ka natrium në kripë që i bën receptorët tanë të shijes të punojnë më aktivisht, kështu që shija e ëmbël intensifikohet.

Përbërësi sekret në salcën e domates

Duket se tani ne e dimë recetën për salcën e përsosur të domates. Skuqni hudhrën dhe qepën në vaj ulliri, shtoni disa domate dhe ziejini për 20 minuta. Përbërësi sekret është gjalpi. I bën domatet më pak acidike dhe salca më e butë. Ju duhen 1-2 copa të vogla dhe vakti ushqimor do të bëhet shumë më mirë.

Disa këshilla për gatimin e vezëve të ziera

Bërja e vezëve të ziera nuk është aq e thjeshtë. Duhet të jesh i/e shpejtë, dhe përvoja është e nevojshme. Kuzhinieri Jamie Oliver rekomandon që kuzhinierët amatorë të përdorin najlon ushqimor. Vendoseni në fund të një tasi të vogël, fërkojeni me gjalpë dhe thyejeni vezët në të. Pastaj vloni pak ujë në një tenxhere dhe hiqeni nga zjarri në mënyrë që flluskat të zhduken. Pas kësaj, vendoseni tenxheren përsëri mbi temperaturën e ulët dhe vendosni vezët brenda për 3-4 minuta. Forma do të jetë e përsosur.

Zhyteni pulën në ujë për ta bërë mishin më të butë

Pula e skuqur është një nga ushqimet e preferuara të kuzhinierit Marcus Samuelsson. Ai definitivisht i di të gjitha sekretet për ta gatuar atë në mënyrë perfekte. Një nga këshillat më të mira është ta njomni atë paraprakisht. Ziejeni 1 filxhan kripë në 2 gota ujë për ta bërë kripën të tretet. Pastaj shtoni edhe 6 gota ujë të ftohtë, vendoseni pulën në të dhe më pas vendoseni të gjithën në frigorifer për 90 minuta.

Artikuj të ngjashëm