Gjëra të jashtëzakonshme që Rihanna ka arritur gjatë shkëputjes nga muzika

By

Kanë kaluar gjashtë vjet që kur Rihanna i bekoi fansat e saj me një album të plotë. Gjatë kohës që ka kaluar larg skenës, këngëtarja e dashur është bërë me sukses një aktore e njohur, një sipërmarrëse e vetë-bërë dhe themeluese e shumanshme e markave të shumta me më shumë në rrugë.

Rihanna ka arritur kaq shumë që kur hodhi poshtë versionin luksoz me 16 këngë të albumit të saj të tetë në studio ANTI. Ajo arriti statusin e miliarderes vitin e kaluar falë të ardhurave nga karriera e saj e lavdëruar muzikore, markës së saj Fenty Beauty (të cilën e themeloi një vit pas albumit të saj të fundit) dhe linjës së saj të të brendshmeve Savage X Fenty.

1. Harvardi e nderoi Rihannën si ‘Humanitare e Vitit’ në 2017.

Harvard Foundation Honors Rihanna As Humanitarian Of The Year

2. Disa muaj më vonë, Rihanna themeloi Fenty Beauty. Vlera e markës vlerësohet të jetë 1.4 miliardë dollarë.

Sephora loves Fenty Beauty by Rihanna launch event

3. Ajo organizoi tre Diamond Balls (dhe performoi me Pharrell gjatë Diamond Ball 2019).

Rihanna's 5th Annual Diamond Ball Benefitting The Clara Lionel Foundation - Inside

4. Qeveria e Barbados e riemëroi rrugën në të cilën ajo u rrit në Rihanna Drive në 2017.

5. Rihanna u bashkua me Chopard për të dizajnuar koleksionin e tyre “Rihanna Loves Chopard”.

Chopard Dinner in Honour of Rihanna and The Rihanna X Chopard Collection - The 70th Annual Cannes Film Festival

6. Rihanna luajti në tre filma pasi publikoi albumin e saj të fundit: Valerian and the City of a Thousand Planets (2017), Ocean’s 8 (2018) Guava Island (2019)

7. Në vitin 2018, Rihanna lançoi linjën e saj të të brendshmeve, Savage X Fenty dhe rekrutoi shumë të famshëm si ambasadore të markës.

Savage X Fenty Show Presented By Amazon Prime Video - Show Sneak Peak

8. Rihanna bashkëkryesoi Met Gala 2018 me Amal Clooney dhe Donatella Versace.

TOPSHOT-US-ENTERTAINMENT-FASHION-METGALA

9. Ajo u bë gjithashtu një ambasadore për Barbados për të promovuar arsimin dhe turizmin në vendin e saj.

MSN Hosts Rihanna In Concert In Barbados

10. Rihanna fitoi Grammy e nëntë për punën e saj në këngën “Loyalty” të Kendrick Lamar nga albumi i tij DAMN.

11. Rihanna u bashkua me fotografin Dennis Leupold për The Rihanna Book në 2019.

Launch Of Rihanna's First Visual Autobiography, Rihanna

12. Ajo gjithashtu markoi sipërmarrjen e saj të fundit Fenty Skin.

Rihanna Celebrates Fenty Beauty & Fenty Skin in LA

13. Fondacioni i saj Clara Lionel (CLF) shpërndau 5 milionë dollarë për përpjekjet e reagimit ndaj koronavirusit në mars të 2020.

Rihanna's 4th Annual Diamond Ball Benefitting The Clara Lionel Foundation - Arrivals

14. Forbes e shpalli fituesen e çmimit Grammy miliardere në 2021.

Rihanna and The Clara Lionel Foundation Host 2nd Annual Diamond Ball - Inside

15. Rihanna zbuloi se do të kryesojë shfaqjen e pjesës së parë të Super Bowl LVII në 2023.

Gucci - Front Row - Milan Fashion Week Exquisite Gucci

Artikuj të ngjashëm