Gjashtë shfaqjet më magjepsëse turke – pse dramat turke po bëhen të njohura?

By

Dramat turke janë shumë të njohura në shumë vende përtej Turqisë, duke përfshirë Evropën, Amerikën Latine dhe Lindjen e Mesme.

Falë rrjetit televiziv amerikan në gjuhën spanjolle, Univision, serialet turke tani po shohin një rritje të popullaritetit në SHBA.

Audienca në mbarë botën shikon rregullisht dhe në mënyrë të përsëritur drama si Fatmagul (Fatmagül’ ünSuçu Ne?) dhe Vajza e Ambasadorit (La Hija del Embajador). Yjet e njohur turq si Beren Saat dhe Engin Akyürek kanë fituar njohje në mbarë botën për rolet e tyre si Fatmagul dhe Kerim.

Dramat turke goditën audiencën për tregimet e fuqishme, interpretimet e shkëlqyera të aktorëve, prodhimet me cilësi të lartë dhe vendndodhjet e mrekullueshme.

Platformat e transmetimit si Netflix zgjodhën shumë nga serialet e njohura turke për audiencën globale.

Këtu janë disa nga dramat që mund të shikoni në platformat e njohura të transmetimit:

“50m2”

Është një thriller turk i vitit 2021 i lëshuar në Netflix më 27 janar 2021. Seriali është me regji të Selçuk Aydemir, skenar i Burak Aksak, dhe interpretojnë EnginÖztürk, AybükePusat dhe Cengiz Bozkurt. “50m2” është historia e një vrasësi me emrin Gölge, i cili po përpiqet të gjejë identitetin e tij. Historia do të japë një imazh se çfarë është në të vërtetë jeta e përditshme në Stamboll.

“Fatma”

Fatma është një serial me shije të ndryshme që jep një histori krimi të Turqisë. Sezoni 1 i Fatma u publikua në Netflix më 27 Prill 2021. Tregon historinë e Fatma Yılmaz, një pastruese që përfshihet në një rrugë të rrezikshme që përfshin kriminelë dhe të jashtëligjshëm për të gjetur burrin e saj, Zafer. Sezoni 2 i Fatmës nuk është shpallur ende.

“Ethos Bir Başkadır”

Një tjetër serial i portretizuar në mënyrë unike, Ethos Bir Başkadır ka të bëjë me grupin e personazheve të dallueshëm nga prejardhje dramatike të ndryshme socio-kulturore që takohen në rrethana befasuese. Historia e plotë mbulonte jetën e një pastrueseje me kohë të pjesshme, Meryem nga një familje konservatore që jeton në periferi të Stambollit. Historia tregon këndvështrimin e njerëzve të arsimuar, jo të arsimuar, të pasur, të varfër, të shtresës së mesme dhe fetarë, të cilët jetojnë në të njëjtën shoqëri. “Ethos BirBaşkadır” u publikua në vitin 2020 dhe në të luajnë ÖyküKarayel, FatihArtman, FundaEryiğit, DefneKayalar dhe TülinÖzen.

“Ertugrul: Ringjallja” (Ringjallja: Ertuğrul):

Ky është një trillim historik me Engin Altan Düzyatan në rolin e Ertuğrul Beut. Shfaqja zhvillohet në shekullin e 13-të dhe bazohet në jetën e Ertuğrul, babait të Osmanit I, themeluesit të Perandorisë Osmane. Drama shfaq një imagjinatë të gjallë të një komuniteti aziatik turk të shekullit të 13-të dhe kulturës myslimane. Ertuğrul dhe turkmenët e tij luftuan për një atdhe. Seriali i katër sezoneve është pritur mirë në Turqi dhe vende të tjera.

“The Magnificent Century”

U transmetua në TV turk nga viti 2011 deri në 2014. Seriali është përkthyer në disa gjuhë në mbarë botën. Megjithatë, kjo seri e veçantë nuk është zgjedhur nga Netflix; transmetuesi origjinal është Star TV.

“The Club (turqisht: Kulüp)”

Sezoni 2 filloi në janar 2022. Kjo dramë e periudhës turke tregon historinë e Matildës, një ish-të dënuar, e cila punon në një nga më të shquarat. klubet e natës të Stambollit në vitin 1955. Duke u përpjekur të krijojë një marrëdhënie të mirë me vajzën e saj, Matilda përpiqet ta mbajë vajzën e saj Raselin larg ngatërrestarit të Peras, Fıstı kİsmet. Matilda gjithashtu përpiqet të përballet me shefin e saj Orhan, menaxherin e klubit të natës Çelebi dhe artistin Selim. Në serial luajnë Gökçe Bahadır, Barış Arduç, Salih Bademci, FıratTanış, Metin Akdülger dhe Asude Kalebek. Sezoni 1 i The Club u publikua në Netflix më 5 nëntor 2021.

Artikuj të ngjashëm