Eliza Dushku feston sot ditëlindjen, ja disa fakte që nuk i dinit për aktoren

By

Aktorja me prejardhje shqiptare Eliza Dushku, ka kohë që i është larguar kinematografisë hollivudiane.

Ndonëse ajo u bë e famshme për disa role, është bërë kohë e gjatë që ka pauzuar nga aktrimi, mirëpo si producente ajo prodhoi filmin “Mapplethorne” që u lansua në shtator të këtij viti që po lëmë pas.

Në fillim të gushtit ajo u bë nënë për herë të parë të një vogëlushi që e quajtën Philip.

Image result for eliza dushku

Ajo feston sot ditëlindjen e saj të 39-të, dhe ne ju sjellim disa fakte lidhur me aktoren:

– Eliza Patricia Dushku është një aktore amerikane e njohur për rolet e saj në televizione, përfshirë si Faith në Buffy the Vampire Slayer dhe serinë e saj spinoff Angel.

– Ajo luajti në dy seri Fox, Tru Calling dhe Dollhouse – si dhe punën e saj në zorimin e videolojërave.

– Dushku lindi në Ëatertoën, Massachusetts, e bija e Philip Renold Dushku, administrator dhe mësues në Shkollat Publike të Bostonit dhe Judith “Judy”, profesoreshë e shkencave farmaceutike.

Image result for eliza dushku

– Dushku erdhi në vëmendjen e agjentëve kur ajo ishte 10 vjeç.

– Ajo u zgjodh në një kërkim pesë-mujor për rolin kryesor të Alice në filmin That Night.

– Dushku synonte të ndiqte Universitetin Suffolk në Boston, ku nëna e saj mësonte në atë kohë, por agjenti i saj i kërkoi asaj që të paraqiste një audicion videokasetë për një shfaqje.

– Pas mbarimit të shkollës së mesme, Dushku u kthye të aktrojë me rolin e Faith Lehane në Buffy the Vampire Slayer, një Slayer shumë më i trazuar se personazhi kryesor Buffy Summers.

Related image

– Megjithëse ishte planifikuar fillimisht si një rol me pesë episode, personazhi u bë aq popullor sa ajo qëndroi për të gjithë sezonin e tretë dhe u kthye për një paraqitje dy-pjesëshe në sezonin e katërt.

 

Artikuj të ngjashëm