Ekspertët e lëkurës: Mos i ‘shtrydhni’ puçrrat

By

Ifeoma Ejikeme, një eksperte e lëkurës, ka treguar disa veprime që mund t’i bëni padashur, por që e dëmtojnë lëkurën tuaj.

Sipas saj, nuk bën asesi të shkoni në shtrat me grim, sepse kjo e dëmton shumë lëkurën.

“Si eksperte e lëkurës, nuk do të bëja kurrë mëkatin kryesor të të shkuarit në shtrat me grim”, tha ajo.

“Mbyllja e poreve me grim mund të çojë në shpërthime dhe lëkurë të shurdhër”.

Ejikeme thotë se duhet t’i rezistoni edhe shtrydhjes akneve apo puçrrave në fytyrë, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

“Shtrydhja e puçrrave, pikave të zeza ose njollave të tjera mund të çojë në dhëmbëza, infeksione dhe më shumë shpërthime,” shpjegoi ajo.

Eksperta e lëkurës gjithashtu këshilloi që në asnjë mënyrë mos të anashkalohet kremi kundër diellit.

“Dëmtimi nga dielli është një shkak kryesor i plakjes së parakohshme dhe kancerit të lëkurës, kështu që mbrojtja e lëkurës me krem kundër diellit është një domosdoshmëri”, u shpreh tutje ajo.

Artikuj të ngjashëm