Dua Lipa dhe Rita Ora: Lajmëtaret e Kosovës së Pavarur

By

Këngëtaret Dua Lipa dhe Rita Ora mbrojnë kauza të ndryshme që lidhen me shtetësinë e Kosovës, duke përfshirë shtimin e saj në Apple Maps.

Interesimi i dy këngëtareve për Ballkanin nuk është i shtyrë nga marketingu; ato të dyja janë me prejardhje shqiptare dhe shpesh i referohen rrënjëve të tyre kosovare.

Falë princeshave të estradës kosovare në Londër, ka shumë lajme pozitive lidhur me Kosovën.

“Kosova do të jetë gjithmonë atdheu ynë dhe ne do të jemi përgjithmonë krenarë kosovarë”, tha Rita Ora në një intervistë për Vogue. E lindur në Kosovë nga prindër shqiptarë, familja e saj u shpërngul në Mbretërinë e Bashkuar kur ajo ishte ende foshnjë. Megjithatë, ajo kurrë nuk e harroi origjinën e saj.

Në vitin 2018, Ora performoi në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, për 10 vjetorin e pavarësisë së këtij kombi. Ajo gjithashtu filmoi videon e saj për “Shine Ya Light” atje. Gjithashtu, gjatë punës me UNICEF-in në vitin 2015, presidentja e atëhershme e Kosovës, Atifete Jahjaga, e emëroi atë ambasadore nderi në Kosovë.

Këtë vit, ajo dhe Lipa, uruan Vjosa Osmanin, presidenten më të re të Kosovës, për fitoren e saj në zgjedhje. Ndryshe nga Ora, Lipa, artistja femër më e transmetuar në spotify, ka lindur në Londër. Megjithatë, ajo ka prindër shqiptarë kosovarë dhe është po aq krenare për trashëgiminë e saj. Mjaft e çuditshme, në vitet 1960, gjyshërit e Lipës dhe Orës pinin pije në Jugosllavinë e atëhershme.

Në janar, Lipa inkurajoi qytetarët e Kosovës që të votojnë në zgjedhjet parlamentare. Më pas, ajo ka shpërndarë postimet në rrjetet sociale nga presidentja Vjosa Osmani me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Zhdukurve, e cila kujton 1600 personat nga Lufta e Kosovës që janë ende të zhdukur. Ngjashëm, Osmani e ka manifestuar Lipën për fitimin e Grammy-t, duke komentuar se ajo është “frymëzim për vajzat dhe gratë në Kosovë”. Lipa nuk ka harruar as vitin e 13-të të pavarësisë së Kosovës. Në një postim në Instagram, ajo tha se i kujtohet “duke e parë të ndodhte në TV ndërsa jetonte në Prishtinë”.

Megjithatë, disa postime të tjera në mediat sociale nga Lipa për këtë temë zemëruan disa nga fansat e saj – veçanërisht postimin e saj “AUTOKTON”. Në të, ajo ndau një hartë që përfshin Shqipërinë, Kosovën dhe pjesë të vendeve fqinje. Rezultati ishte se shumë njerëz e akuzuan atë për mbështetjen e ekspansionit shqiptar. Këngëtarja më vonë e quajti atë një keqinterpretim dhe tha: “Sa herë që postoj për Kosovën, prurja ime çmendet, edhe nëse bëhet fjalë për diçka aq të gëzueshme si ushqimi dhe muzika”.

Si do të ndikonte gjithë ai popullaritet në njohjen e Kosovës?

Kosova ka kohë që po lufton për të fituar njohjen ndërkombëtare si shtet i pavarur – me njëfarë suksesi. Sot, 97 nga 193 anëtarët e Kombeve të Bashkuara, plus Olimpiada, Facebook dhe Netflix e njohin pavarësinë e Kosovës.

Megjithatë, mungesa e konsensusit global për këtë çështje ka lënë shumë njerëz të ndjehen të paplotësuar. Siç thekson Thomas Lindemann, profesor i Shkencave Politike në Universitetin Artois, një mungesë e tillë njohjeje krijon “ndjenjën e dallimit negativ midis një vetë-imazhi të pretenduar dhe imazhit që na jepet nga të tjerët”.

Është në këto situata ku mesazhet dhe diplomacia janë kritike. Në vitin 2011, qeveria e Kosovës hartoi një plan për arritjen e njohjes së plotë ndërkombëtare. Një strategji ishte rritja e pranisë së saj diplomatike jashtë vendit duke krijuar 32 ambasada dhe 24 konsullata.

Një tjetër pikë kyçe ishte të vihej një kthesë pozitive për pavarësinë e Kosovës. Shumica e burokratëve të qeverisë në atë kohë me gjasë nuk e kishin parashikuar kurrë se do të kishin superyje të popit ndërkombëtar për të ndihmuar në atë përpjekje, por kështu rrodhën gjërat. Sot Lipa dhe Ora, duan apo nuk duan, janë lajmëtarët të profilit më të lartë për temën e pavarësisë së Kosovës.

Një pengesë e mëtejshme për shkakun e pavarësisë është se, në nivel global, ekzistojnë përkufizime dhe koncepte të ndryshme të njohjes. Njëra i referohet aspektit ligjor – përkatësisht njohjes së plotë si anëtare e bashkësisë ndërkombëtare. Kosova aktualisht është duke i përqendruar përpjekjet e saj në këtë front.

Një tjetër njohje ka të bëjë më shumë me trashëgiminë kulturore. Përderisa disa qeveri refuzojnë ta njohin Kosovën si shtet sovran, Dua Lipa flet për trashëgiminë kosovare dhe Ora thotë se në zemër është kosovare. Ndërkohë, blogerët e udhëtimeve në YouTube e promovojnë Kosovën si tokën e Dua Lipës dhe Rita Orës.

Një hap i vogël për Apple, një hap gjigant për Kosovën

Vitin e kaluar, Lipa dhe Ora ndanë një peticion në rrjetet sociale duke kërkuar që Kosova të shfaqet në Apple Maps si një vend i pavarur. Në fund të fundit, u vendos emri i vendit në hartë.

Më herët, në vitin 2018, Dua dhe babai i saj, Dukagjin Lipa, ndihmuan në organizimin e festivalit të parë të madh muzikor në Kosovë. Dukagjin Lipa, gjithashtu një muzikant, tha se ata synojnë të tregojnë se sa bollëk mund të jetë Kosova – një vend ku është me të vërtetë e mundur të kalosh një kohë të mirë. Për ta bërë të njohur përtej thjesht konflikteve në rajon.

Platforma që Lipa dhe Ora gëzojnë si të famshme, ka fuqinë të ndikojë në perceptimet e njerëzve. Ato e bëjnë këtë duke e drejtuar vëmendjen drejt çështjeve të tilla si pavarësia e Kosovës.

Gjithashtu, siç thekson John Parmelee, Asistent Profesor në Universitetin e Floridës së Veriut, të famshmit mund të ndikojnë dhe të formësojnë mbulimin e mediave të lajmeve falë mediave sociale.

Një shembull është i ashtuquajturi efekt Oprah. Në zgjedhjet presidenciale të Partisë Demokratike të vitit 2008, Oprah Winfrey mbështeti fushatën e Barack Obamës. Një analizë tregon se mbështetja e Winfrey i solli Obamës midis 420,000 dhe 1,600,000 vota të reja. Kjo ndërhyrje ndihmoi Obamën të fitonte zgjedhjet presidenciale dhe më pas zgjedhjet presidenciale.

Në të vërtetë, shumica e njerëzve nuk ndalen në çështjet diplomatike të Kosovës. Megjithatë, këngëtaret ndërkombëtare si Lipa dhe Ora, të cilat e përkufizojnë veten si kosovare, mund të tërheqin vazhdimisht vëmendjen për gjendjen e vështirë të atdheut të tyre. /trtworld.com

Artikuj të ngjashëm