Disneyland bie pre e sulmit kibernetik!

By

Hakerat sulmuan Instagramin zyrtar të Disneyland të enjten në mëngjes dhe bombardoi llogarinë me disa materiale të neveritshme.

Duke e quajtur veten David Do, ai postoi katër postime në Instagram dhe dy story në llogari. Ata ishin të mbushur me gjuhë raciste. Hakeri madje pretendoi se kishte “shpikur COVID”.

Pamjet e ekranit të një prej postimeve u shfaqën në bloge të ndryshme të Disney-t dhe nëpër mediat sociale, duke treguar se hakeri shkroi se ai ishte “këtu për të hakmarrë mbi tokën e Disney [sic]”. Hakeri shtoi së bashku me një foto të tij se ishte “i lodhur nga të gjithë këta punonjës të Disney që talleshin me mua”. Ai e mbylli një nga postimet me “kush është i ashpër tani Jerome?”.

“Llogaritë e Disneyland Resort në Facebook dhe Instagram u komprometuan herët këtë mëngjes,” tha një përfaqësues i Disney në një deklaratë përmes NY Post. “Ne punuam shpejt për të hequr përmbajtjen e qortueshme, për të siguruar llogaritë tona dhe ekipet tona të sigurisë po kryejnë një hetim.”

Llogaria u hoq përkohësisht menjëherë pas incidentit dhe u rishfaq pa asnjë nga postimet e hakuara. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm