Cristiano Ronaldo thyen një rekord ikonik në Guinness

By

Futbollisti legjendar dhe një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave, portugezi Cristiano Ronaldo, shënoi dy herë kundër Republikës së Irlandës në një kualifikues të Kupës së Botës për të shënuar më shumë gola në futbollin ndërkombëtar.

Kapiten, udhëheqës, legjendë, të gjithë titujt nuk arrijnë piketën e pabesueshme që figura talismane portugeze e Cristiano Ronaldos sapo ka arritur në karrierën e tij.

Futbollisti frymëzues kohët e fundit shënoi dy herë në sekondat e fundit të një ndeshjeje kualifikuese të Kupës së Botës kundër Republikës së Irlandës për të rrëmbyer një fitore që coi vendin e tij në një fitore dramatike 2-1 në Estadio Algarve të enjten ( 2 shtator).

Libri i rekordeve botërore Guinness e ka njohur CR7 si një thyerës rekord botëror për më shumë gola të shënuar në ndeshjet ndërkombëtare të futbollit të shënuara nga një individ (mashkull).

Ali Daei, i cili mbajti rekordin para Ronaldos, tha: “Përulësia dhe mirësia juaj ju bëjnë një kampion edhe më të madh, @cristiano le të zgjasë rekordi juaj!”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm