Çaji korean i sjellë përfitime të shumta lëkurës

By

Çaji i elbit, i njohur si bori-cha në koreanisht, është i pasur me fibra dhe i njohur për efektet e tij hidratuese.

Swapna Priya, konsulente dermatologe, u pajtua me këtë vlerësim, duke thënë se çaji i elbit që njihet ndryshe edhe si çaji korean “është i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që mund të ofrojnë disa përfitime të mundshme për lëkurën”.

Cilat janë përfitimet e pirjes së çajit të elbit?

“I njohur për aromën e tij të butë, me arra, çaji i elbit shpesh konsumohet i nxehtë ose i ftohtë dhe shija e tij mund të ndryshojë në varësi të procesit të pjekjes dhe metodës së zierjes”, shpjegoi Priya. Ajo gjithashtu shtjelloi disa përfitime që mund të ketë pirja e bori-cha për lëkurën, transmeton Klankosova.tv.

Vetitë antioksiduese

Çaji i elbit përmban antioksidantë si polifenolet, të cilat mund të ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira të dëmshme në trup. Radikalet e lira kontribuojnë në plakjen e parakohshme dhe dëmtimin e lëkurës, dhe antioksidantët mund të ndihmojnë në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme duke reduktuar stresin oksidativ.

Hidratimi

Të qëndruarit i hidratuar është thelbësor për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Çaji i elbit është një pije hidratuese që mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës të hidratuar dhe mund të kontribuojë në një pamje më rrezatuese.

Detoksifikimi

Çaji i elbit besohet se ka veti detoksifikuese që ndihmojnë në eliminimin e toksinave nga trupi. Një trup i detoksifikuar mund të çojë në lëkurë më të pastër dhe mund të kontribuojë në një pamje të përmirësuar.

Efektet anti-inflamatore

Çaji i elbit mund të ketë veti anti-inflamatore për shkak të pranisë së komponimeve si lignanet. Inflamacioni i reduktuar mund të ndihmojë në menaxhimin e kushteve të caktuara të lëkurës, të tilla si puçrrat ose skuqjet.

Potenciali për përmirësimin e tretjes

Një sistem i shëndetshëm tretës shpesh reflektohet në lëkurë. Dihet se çaji i elbit mbështet tretjen dhe promovon zorrë të shëndetshme, duke çuar potencialisht në një shëndet më të mirë të lëkurës.

Edhe pse çaji i elbit ofron përfitime të mundshme për lëkurën, është e rëndësishme të mbani mend se përgjigjet individuale mund të ndryshojnë. Mbajtja e një diete të ekuilibruar, hidratimi i mirë dhe rutina e duhur e kujdesit të lëkurës janë aspektet kryesore të arritjes dhe mbajtjes së lëkurës së shëndetshme, shkruan Indian Express, transmeton KlanKosova.tv.

Nëse keni shqetësime ose kushte specifike të lëkurës, këshillohet që të konsultoheni me një dermatolog për këshilla dhe rekomandime të personalizuara.

Artikuj të ngjashëm