Aktorja e famshme rrëfen periudhën e errët që i shkaktoi vetes

By

Alyssa Milano besonte se abortet që ajo pësoi ishin “dënim karmik” për abortet që kishte në të 20-at e saj.

“Patjetër që e pata këtë moment: “Epo, po ndëshkohem, në thelb, për abort në të 20-at e mia”, tha aktorja, 48 vjeçe, për podcastin “Me Becoming Mom”.

Milano shtoi se terapia e ndihmoi të kapërcejë ato ndjenja më vonë në jetë.

“Unë nuk e kuptoja këtë në atë kohë,” tha ajo. “U desh një kohë në terapi për të kuptuar se kjo ishte diçka që po ia vendosja vetes”.

Fatkeqësisht, para se të kërkonte terapi, frika e ndëshkimit u përhap në vitet e para të mëmësisë për Milanon, i cili tani ka dy fëmijë: Milo Thomas, 10 vjeç dhe Elizabella Dylan, 7 vjeç.

“Mënyra se si kam ndërvepruar ose kam qenë me fëmijët e mi dhe mendoj se kjo është e zakonshme, por gjithmonë kam ndjerë: “Po sikur të ndodh diçka me këto dy qenie të vogla që i dua kaq shumë?”, shpjegoi ajo.

Alyssa Milano një herë tha se aborti ishte “absolutisht zgjedhja e duhur” për të në atë kohë.

Aktorja e “Charmed” ka folur më parë për dy aborte në vitin 1993 gjatë një episodi të podcast-it të saj, “Sorry Not Sorry”, në vitin 2019.

“Unë nuk isha e gatshme për të qenë nënë,” shpjegoi ajo në atë kohë, duke shtuar se ajo i bëri dy abortet pasi mbeti shtatzënë ndërsa ishte në një lidhje dhe mori pilula kontraceptive.

“Ishte shkatërruese,” tha ajo. “Unë u rrita si katolike dhe u futa papritur në konflikt me besimin tim. Një besim që po e kuptoja, fuqizoi vetëm burrat për të marrë çdo vendim të vetëm për atë që lejohej dhe çfarë nuk lejohej. Unë kisha një karrierë, një të ardhme dhe potencial. Dhe gjithashtu, kam vuajtur nga ankthi nganjëherë gjymtues”.

Artikuj të ngjashëm